Akraba Evlilikleri ve Kalıtsal Hastalıklar

Akraba evliliklerinin en sık yapıldığı ülkelerden biri olan Türkiye’de yapılan araştırmalarda, yüzde 25’lik bir kısmın kendi akrabasıyla, kan bağı olan kişilerle evlendiği görülmektedir. Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasına neden akraba evlilikleri bir çok sorunu beraberinde getirmektedir.

Özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülen ve Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi , akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklardan biridir. Kanser hastalarına uygulanan bir çok tedavi yöntemi Akdeniz anemisi hastalığına yakalanan kişilere de uygulanmaktadır. Örneğin ilik nakli sadece kanser hastaları için değil Akdeniz anemisi olan kişiler içinde uygulanmaktadır. Bu da kalıtsal hastalıkların ne denli tehlikeye sahip olduğu hakkında bize bilgi vermektedir.

Kalıtsal hastalıklar özellikle erkek çocuklarında sıkça görülmektedir ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Tek bir X kromozomuna sahip olan erkek bireylerde , X krozomu üzerinde meydana gelecek herhangi bir bozukluk ölüme neden olmaktadır. Bu açıdan daha şanslı olan kız çocuklarında iki adet X kromozomu bulunduğundan, taşıyıcı olarak da yaşamlarına devam edebilmektedirler.

"Akraba Evlilikleri ve Kalıtsal Hastalıklar" için 6 yorum yapılmış

 1. Buse Eylül 22nd, 2011 at 18:27

  Kalıtsal hastalıklar özellikle erkek çocuklarında sıkça görülmektedir ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Tek bir X kromozomuna sahip olan erkek bireylerde , X krozomu üzerinde meydana gelecek herhangi bir bozukluk ölüme neden olmaktadır. Bu açıdan daha şanslı olan kız çocuklarında iki adet X kromozomu bulunduğundan, taşıyıcı olarak da yaşamlarına devam edebilmektedirler. burası çok güzel bir site kim açtıysa ellerine sağLık xD

 2. Buse Eylül 22nd, 2011 at 18:30

  ArkaDaşLar HÜCRE BÖLÜNME iLe iLgiLi biLgiLeriniz varSa Lütfen SöyLer MiSiniZ… ??

 3. Buse'nin Sevgilisi Eylül 25th, 2012 at 17:51

  Mitoz ve mayoz diye 2 ye ayrılır

 4. mete Ekim 1st, 2012 at 11:23

  kalıtsal hastalıkların akraba evliliği ile olan ilişkisi nedir ? acil bunun cevabını verebilirmiisiniz

 5. Otaku-Anime Ekim 27th, 2013 at 08:03

  Bana akraba evliliği ile taşınan kalıtsal hastalıkları söyler misiniz? Ve Buse gerçekten iyi bilgiler veriyorsun. :D

 6. nahda Eylül 29th, 2014 at 17:22

  iyi gibi gibi :)

Bu konu hakkındaki görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletin, yayınlayalım.


haberler haberler