Ayısarımsağı

ayi-sarimsagi
Paylaş
 

Ayı sarımsağının kan temizleyici ve mide-bağırsak sistemini temizleyici etkisinden, ilkbaharda yapılan bir beden temizleme küründe yararlanılabilir. Nisan-mayıs aylarında bitki çiçeklenmeden önce, yeşil yapraklar toplanır ve çiğ tüketilir. Yıkanıp ince doğrandıktan sonra, maydanoz gibi, yemeklerin üstüne serpiştirilir. Ayı sarımsağı yaprakları salatalarda kullanılabilir veya ıspanakla karıştırılarak yemeği pişirilebilir.

Ayı sarımsağı nerelerde yetişir? Ayı sarımsağının faydaları nelerdir?
Orman sarımsağı, yabani sarımsak gibi adlarla da anılan ayısarımsağı, genel anlamda, kültür sarımsağının özelliklerinin çoğuna sahiptir. 40 cm kadar yükselen bitki gölgeli ve nemli bölgelerde, çalılıklarda ve orman alanlarında yetişir. Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesinde yaygınlıkla görülür. Sapının ucunda beyaz bir topu andıran çiçeği vardır ve kokusu güçlüdür. Yapraklarda kan temizleyici özellik taşır, tentür biçiminde ayı sarımsağı unutkanlığa ve bronşite karşı başarıyla kullanılabilir. Yüksek kan basıncı, damar sertliği ve şişkinlik de başta gelen kullanım alanlarıdır.

Toplama: Dikkat, zehirli acıçiğdemle karıştırılmamalıdır! Nisan ve mayıs aylarında toplanan yapraklar yalnızca tazeyken kullanılmalıdır, kuruduğunda iyileştirici gücünü yitirir. Ayısarımsağı soğanı ise sonbaharda sökülür.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Murat ist diyor ki:

  Merhaba,

  Acaba biri bana bu bitkinin nerede bulabilecegimi soyleyebilir mi? Tekirdag’da aramayi dusunuyorum ocak sona dogru, orada var midir? Bilenler yazabilir mi;

  Yalova07@gmail.com

  Tesekkur ederim simdiden.

 2. Ferhat diyor ki:

  O5414280608

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun