Et Benleri

et-benleri
Paylaş
 

Şikayet
Cildinizde tenden çok daha koyu renkli küçük, kaba ve yuvarlak noktalar var. Bunlar kahverengi, siyah, mavi ve üzeri pütürlü ve kıllı olabilir.

Et Benleri Hakkında
İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir. Dünyaya geldiğimizde yokturlar, yaşlandıkça oluşurlar. Çoğu zaman yıllar sonra kendiliğinden yok olurlar. Et benlerinin çoğunluğu tümüyle zararsızdır. deri kanseri riski ömrümüz boyunca maruz kaldığınız güneşin miktarına bağlıdır. Mümkün olduğu kadar güneşte durmayın ve güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürün. Et benleri dikkatle izlenmelidir, çünkü bir et benindeki herhangi bir değişiklik melanom (deri kanseri) belirtisi olabilir. Et beninizin zararsız mı, yoksa tıbbi tedavi gerektiren cinsten mi olduğunu belirlemek için ASRÇY kuralını uygulayın. Aşağıdakilerden bir tanesini fark ettiğinizde doktora başvurun:

Asimetri: Et benlerinizden bir tanesi ötekilerden farklı görünüyor.

Sınır: Et beninizin sınırı pütürlü veya düzensiz.

Renk: Et beniniz kırmızı, beyaz veya mavi parçalı veya karışık kahverengi ya da siyah.

Çap: Et beniniz 6 milimetreden büyük veya fark edilir şekilde büyüyor.

Yükseklik: Et beninin yüksekliği arttı.

Et Beni İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
- Düzenli olarak cildinizi baştan aşağıya inceleyin. Bu işlemi her mevsimin veya ayın ilk günü gibi sürekli aynı zamanda yaparsanız, hatırlamanız daha kolay olur. Et benlerinizin büyüklüğü, rengi, biçimi veya görünüşündeki değişiklikleri araştırın. Göremediğiniz yerleriniz için ayna kullanabilirsiniz.
- Fizik muayene sırasında cildinizin de gözden geçirilmesini sağlayın.
- Gereksiz telaşa kapılmayın. Et beninde bir değişiklik fark ettiğinizde, bu mutlaka kanser demek değildir. Emin değilseniz, beninizi bir uzmana gösterin.

Et Beni Nasıl Geçer?
Et beninin oluşmasını önleyemezsiniz. Ancak cildinizi aşırı güneşten koruyabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda geniş kenarlı bir şapka, güneş gözlüğü ve en az 15 faktörlü bir koruyucu krem kullanın.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun