Hemoroidin (Basur) Başlıca Nedenleri

basur-tedavisi
Paylaş
 

Hemoroidin nedenleri, hemoroid neden olur?
Hemoroidin oluşmasının en büyük nedeni anal bölgede yer alan toplardamar yumaklarına yapılan basıncın artmasıdır. Bu damarlara yapılan basıncın nedenleri ise tuvalette yanlış pozisyonda oturma, lifli gıdalarla yeterince beslenememe, beslenme alışkanlıkları, gebelik ve güç doğum, yoğun bir şekilde acılı gıda tüketimi, bazı spor alışkanlıkları, hareketsiz uzun süre oturmak örnek verilebilir.Ancak bu nedenler hemoroidin hemen oluşmasına neden olmaz. Zamanla o bölgede oluşan travma, basınç sonucu bölgedeki deri, mukaza zamanla yıpranmakta ve bölgeye gelen kan miktarını artırmaktadır.

Tuvalette oturma pozisyonundaki yanlışlıklar hemoroid görülme oranını artırırken doğru pozisyonda bulunma hemoroid riskini azaltmaktadır. Bu durumlarla baş başa kalmamak için özellikle tuvalette oturma pozisyonuna dikkat edilmelidir. Kabızlık sonucunda da sert dışkı rektum üzerinde çok fazla baskı koyar ve damarlar şişmesine ve hemoroid oranının artmasına neden olmaktadır.

Bu makale www.saglikbilgileri.net‘e aittir.Başka sitede okuyorsanız bilin ki çalıntıdır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. kadir diyor ki:

    çevrenizden oldukça fazla espri alabileceğiniz bir hastalık. Oturmak bile bir sıkıntı oluyor bazen. Oldukça sıkıntılı durumlara sokabiliyor kişiyi.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun