Kalça Ağrısı, Neden Olur, Nasıl Geçer?

kalca-agrisi
Paylaş
 

Şikayet
Kalçanızın üst kısmıyla kaba etleriniz alt kısmında veya kasık bölgenizde ağrı var.

Kalça Ağrısı Nedenleri
Kalça kemiği kırığı: Kısa süre önce düşündünüz ve şimdi kalçanız çok ağrıyor, yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz. aslında bacak kemiğinin en tepesi olan kalça kemiği hafif bir düşmeyle bile kolayca kırılır. Yaşlılar ve osteoporozu olanlar büyük risk altındadır.

Aşırı kilolu vücut: Kalçanızda yürüdükten veya uzun süre ayakta kaldıktan sonra şiddetlenen bir ağrı var. Kalça vücut ağırlığını taşıyan başlıca eklemlerden birisidir. Kilonuz ne kadar artarsa, kalça ağrınız da o kadar şiddetlenir.

Kese iltihabı: Kalça eklemi bölgesinde ağrı ve hassasiyet var. Bacağa veya dize vurabiliyor ve gece üzerine yattığınızda artıyor. Bu durum, kalçanın kemikli kısmına yastıklık yapan ve hareketin yol açtığı sürtünmeyi azaltan içi sıvı dolu keselerin iltihaplanmasının sonucudur.

Kalça Ağrısının Diğer Sebepleri
Osteoartrit, ağrı, özellikle arkaya vuran ağrı, aseptik nekroz, tendon iltihabı, romatizmal artrit, yapısal bozukluk, ankilozan spondilit, polimyaljik romatizma, dolaşım sorunu.

Kalça Ağrısının Tedavisi İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
- Kalça ağrınızı artırıcı faaliyetlerden kaçının. Ağrı, vücudunuzun temponuzu yavaşlatmanız gerektiğini size anlatma yöntemidir. Masajı ihmal etmeyin. Egzersiz yapmayı tümüyle bırakmanız gerekmez, ama sadece germeye dayanan ve ağır kaldırmayı içeren hareketler yapın.

- Günde 3 – 4 kere kalça bölgesine 20 dakikalık ıslak sıcak bez koyun. Sıcak suya batırılmış ve sıkılmış havlu koyduktan sonra ısıyı muhafaza etmesi için üzerine bir de kuru havlu koyun.

- Kese iltihabı söz konusuysa, doktor buz tavsiye edebilir.

- Reçetesiz satılan ağrı kesici bir merhem uygulayın. (Dikkat: Mentollü bir merhem kullanırken sıcak bez koymayın, ciddi yanıklara yol açabilirsiniz).

- Kalçanızın eklem bölgesine masaj yapın.

- Sert bir şiltede uyuyun, arka üstü yatmayı tercih edin. Kalçanızın üzerine yatmayın. Dizleriniz altına ya da sırtınızın alt kısmına yastık koymayın.

Kalça Ağrısı İçin Önlem
- Egzersiz yapın, ama aşırıya kaçarsanız kalçada sorun olabilir. Kalça ağrınız yeni başlamışsa, yüzmek, bisiklete binmek veya yürümek gibi hafif egzersizler yapın. Yürüyüş için çok hafif ve ayağı dengeleyen bir ayakkabı (yürüyüş, aerobik veya kros idmanı ayakkabıları değil) alın.
- Kilo verin. Kalça ağrınız aşırı kilodan olmasa bile, biraz fazla kilonuz varsa, kilo vermek kalçadaki baskıyı ve ağrıyı azaltır.

Çocuğunuzun Tedavisi
- 19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin. Reye sendromu denen ender ama ciddi bir soruna yol açabilir.

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

12 adet yorum var.

 1. Esin diyor ki:

  Gün boyu oturmaktan dolayı bende ara ara ağrılar çıkıyor. Ama sanırım oturmaya ve haraketsiz kalmaya bağlı

 2. esra diyor ki:

  Hamileyken 4 ayda kilo verdikten heman sonra yanma tarzı kalçadan bir ağrı oldu.Kilo aldıkca azaldı.Doğumdan 2 yıl sonra yüruyüşle ilgili bir işe girdim.Bazı günler azalsada özelikle yolculuk sonrası artan.Bir yıl sonra hergün ve artık gecede olan bir ağrım var.Ne olduğunu anlayamadım.Acaba ihmal mi ediyorum?

 3. mehmet hanifi diyor ki:

  benim kalça kemigimden bir parmak kemik alınıp koluma nakil edildi ve sonra kalçamda agrılar yavaş yavaş çogalmaya başladı kendimi yormamaya da çalışsam ağrılar kalça ve hayalarıma kadar iniyor ve bunun için ne yapmalıyım bir önerisi olan varsa lütfen bir çaresine bakalım saygılar…

 4. sedat akdağ diyor ki:

  benim kalçamda sinir sıkışması oluyor ve oturmaktan nefret eder hale geldim doktorların verdiği ilaçlarda fayda etmedi..ve artık mecbur arabaya binerken felan oturdugum için istem dışı gaz kaçırmaya başladım ve bunun sebebi kalça etimin otura otura hassas olmasından lütfen doktor bey bana yardım edin

 5. ahsen diyor ki:

  böbrek taşı düşürürken hastanede arka arkaya iki tane iğne yaptılar.ayağım uyuşup burkuluyordu.altı sene oldu.aynı dizimde kalçam kendi kendine şişti.aynı ayağımda yürürken aşırı uyuşma ,üzerine basamıyacak şekilde ağrı ,ayağımı hissedemiyorum.belimde ağrıyor.sigortam olmadığı için hastaneye gidemiyorum.neden olabilir.yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Başak diyor ki:

  Beb buz pateni yaparken düştüm ve şu anda kalçam inanılmaz derecede acıyor

 7. Başak diyor ki:

  Beb buz pateni yaparken düştüm ve şu anda kalçam inanılmaz derecede acıyor yardım edin

 8. Yusuf diyor ki:

  Kalcam çok agriyor yürümekte bile zorlanıyorum bu na bir çare isteyorum

 9. Mert diyor ki:

  Annenin belinden kalçasına doğru bir ağrı oldu.sobada orayı ısıttık ama geçmedi siz ne dersiniz hocam derhal bir yardım annem acılar içinde kıvranıyor.

 10. Mert diyor ki:

  Birde iğne vuruldu

 11. selim diyor ki:

  ben popomun üzerine sert bir şekilde düştüm genelde otururken ve kalkarken kuyruk sokumu denilen yerde ciddi şekilde ağrı oluyor nedenini öğrenebilirmiyim acaba yada herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmem gerekiyormu

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun