Reflü Hastaları Ne Yememeli?

Reflü hastaları için yapılabilecek en önemli değişiklik sık ve az yemektir. Çünkü öğün sayısını artırıp miktarını azalttığımız zaman mide içi basıncını olabildiğince az tuttuğumuzda reflü yakınmalarında belirli bir iyileşme sağlanabiliyor. Reflü hastalarınının diyete de dikkat etmeleri gerekmekte. Reflüsü olanlara özellikle yağlı ve kızartma gıdalardan kahve, çay, sigara, alkollü içeceklerden kaçınmalarını öneriyoruz.

Bunun yanısıra çikolata ve nane de ciddi oranda reflüyü tetikleyen maddeler. Bunlardan da kaçınmalarını öneriyoruz. Yatmadan önce uzunca bir süre mideye gıda alınmaması çok önemli. Bu minimum 2 saatlik bir süreç. Eğer hasta yattığında midesi boş olursa gece oluşan yakınmalar çok daha aza iner.

"Reflü Hastaları Ne Yememeli?" için 4 yorum yapılmış

 1. Sinan Haziran 21st, 2011 at 22:00

  Bende de var bu hastalıktan. Bazen hayattan bezdirecek duruma gelebiliyor. Yemeklere dikkat.

 2. Meleke Haziran 23rd, 2011 at 14:15

  Devamlı diyet yapmak şart anlaşılan bu rahatsızlıkta. Mideye biraz yüklendimi sorun çıkarmaya başlıyor

 3. Öneriler Haziran 23rd, 2011 at 14:17

  Reflü hastalarının sık sık tüketmesi gereken doğal besinler var mı acaba. Bir liste varsa öğrenmek isterim

 4. güvenle yaşamak Nisan 1st, 2012 at 16:00

  arkadaşlar size tavsiyem reflü ile ilgili kurallara bir süre uyup ardından benim hastalığım geçti eskisine tekrar döniyim işte acılı sonra baharatlı örneğin sucuk falan yemeyin hastalığınızın geçtiğini düşünmeniz çok yanlış olur ben yaşadım tekrar başladı ama ben biraz küçüğüm genelde büyükerde olurmuş ama bendeki de ona benziyor :)) ara öğünlerde peynir ekmek falan arada sırada nane çayı sonra kızartmalı asitli yiyecek içecek meyvelerden kaçının kuru ve sade olanı tercih edin sizin için iyi olacaktır bir de çikolata yemeyin asla o sizi çok kötü hale çevirebilir ben bunu da yaşadım :D kendinize dikkat edin umarım yararlı olmuştur :))

Bu konu hakkındaki görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletin, yayınlayalım.


haberler haberler