Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
21 Mayıs 2017 Pazar
dt.elisesen@gmail.com
20 Yaş Dişleri

Toplumdaki birçok birey, 20 yaş dişleri veya diğer ismiyle 3. büyük azı dişleriyle ilgili problem yaşamaktadır. Ortalama 18 yaştan itibaren başlar, çok ileri yaşlara kadar değişen bir aralıkta bu problemler görülebilir.

20-yas-disleri

Yirmi yaş dişlerinin diğer dişlerden farklı bir şekilde, değişken bir yapısı vardır. Yani kök biçimi, kök sayıları, pozisyonları vs. herkeste farklıdır. Hatta aynı ağız içerisinde bile farklılıklar gösterebilmektedir. Bu dişlerin özellikle de pozisyonlarından kaynaklı problemler oldukça yaygındır. 20 yaş dişleri ağız içinde çıkamadığı durumlarda, tamamen kemik veya diş eti içerisinde gömülü kalabilir veya sadece bir kısmı ağız içerisinde görünerek yarı gömülü bir şekilde kalabilir. Bu gibi durumlarda dişin üzerindeki diş eti hassaslaşıp, iltihaplanarak ağrıya sebep olabilmektedir. Tamamen gömük dişlerde ise, 20 yaş dişinin hemen önündeki diş ile olan ilişkisi önemlidir. 20 yaş dişi olması gerektiği gibi değil de, eğik veya tamamen yatay pozisyonlarda olabilmektedir. Kendisinden bir öndeki dişe zarar verebilmektedir. Bu dişlerin sorunlu olduğu durumlarda, 20 yaş dişlerinin çekimi yapılır. Yarı gömük veya tam gömük dişlerin çekimi cerrahi olarak yapılır ve dikiş atılır. Bu yüzden bu operasyonları donanımlı bir hekimin yapması hatta gerektiğinde ağız ve çene cerrahına yönlendirilmesi esastır.

20 yaşlarına gelen her birey, panoramik bir röntgen çektirerek diş hekimi kontrolüne gitmelidir. 20 yaş dişlerinden kaynaklı bir sorunun erken teşhisi ve önleminin alınması için kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis ESEN
0544 206 20 16

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak