7 Günde Çocuğunuzun Uyku Sorunlarını Çözün!

7 Günde Çocuğunuzun Uyku Sorunlarını Çözün!

Çocuklarda uyku sorunlarına dair çözüm bilgileri;
İlk Gün: Çocuğunuzun düzenli bir uyku saati yoksa, uyku saatlerini düzene sokmanız gerekiyor. Sabah erkenden kaldırın, yatağını özellikle pencere kenarına koyarsanız daha çabuk uyanabilecektir. Öğlen uykusuna yatırdığınızda akşam olmadan uyandırın.

İkinci Gün: İkinci gün de ilk gün uyguladığınız programı uygulayın. Yemek zamanı geldiğinde çok olmamak şartı ile karanlık ortamda karnını doyurun. Gece yatırırken müzik dinletirseniz daha sakin ve çabuk uykuya dalacaktır.

Üçüncü Gün: Çocuğunuzun ağlaması karşısında panik yapmayın ve sakin olun. Sonunda susacağını kendinize inandırın ve uyku düzenine alışmasını sağlayın. O ağlarken ilgilenmeyin ve yatağından çıkartmaya kalkmayın.

Dördüncü Gün: Çocuğunuzun bu düzene alışması biraz zor olacak ve süre içinde sürekli ağlayacak. Sakın ağlıyor diye ona yumuşak davranmayın her geçen gün ağlama süreci biraz daha azalacak emin olabilirsiniz. Sabırlı olun ve kurallarınızdan asla vazgeçmeyin.

Beşinci Gün: Uyguladığınız bu programa çocuğunuz artık yavaş yavaş alışmaya başlayacak ve ağlamaları daha az olacaktır. Onu odasına girerek değil, kapı aralığından izleyerek kontrol edebilirsiniz. Uyurken, emzirme ve alt değiştirme işlerini mutlaka ışıklar sönükken yapın, aksi taktirde hem siz hem de o rahatsız olacaktır.

Altıncı Gün: Kışın üzerine kalın bir kıyafet giydirirseniz sürekli kontrol etme derdiniz olmaz. Artık yavaş yavaş uyguladığınız kurallar yerine oturmaya başlayacaktır. Ama herşey yolunda gidiyor diye bunları uygulamamazlık yapmayın.

Yedinci Gün: En son günde artık rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Bir haftanın sonunda çocuğunuzun uyku düzeni yerine gelmiş olacak. Eğer uyguladığınız bu yöntem bir süre sonra kendisini göstermezse tekrar başa dönerek bu programı uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM