Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Addison Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Addison Hastalığı Nedir?
Yaygın bir hastalık olan addison hastalığı, böbrek üstü bezlerinin yeterli miktarda hormon salgılamamasından kaynaklanmaktadır.

Bu hormonlar, aldosteron ve kortizoldur. Addison hastalığı ayrıca böbrek üstü bezi yetmezliği veya adrenalin yemezliği olarak da bilinir.

Bu hastalığın ortaya çıktığı belirli bir yaş grubu yoktur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Vücuttaki hormon seviyelerinin çok düşük olduğu bazı durumlarda, bu rahatsızlık ölümcül boyutlarda olabilir. Bu durumlarda, hastaya gerekli hormon takviyesi yapılmak zorundadır.

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Addison hastalığının belirli semptomları vardır. En yaygın olanları, kas güçsüzlüğü ve yorgunluktur. Yürüyüş veya beden işi yapıldığında, bitkinlik hızlıca baş gösterir. Bu belirtilere, kas güçsüzlüğünü daha da kötüleştiren iştah kaybı da eklenir. Birçok durumda, hastalar ciddi kilo kaybına maruz kalabilirler.

Hiperpigmentasyon olarak adlandırılan cilt kararması, Addison hastalarında rastlanabilir. Bu hastalıkta kan basıncı da düşük olduğundan kişi baygınlık geçirecek gibi hissedebilir. Bununla birlikte kişide tuz isteği artar.

Addison hastalığı ayrıca hipoglisemiye (kan şekeri azlığına) yol açmaktadır. Bu, hastanın güçsüzlüğünü arttırır; mide bulantısı ve kusma düzenli olarak görülmeye başlar. Bazı durumlarda, bunların ardından ishal de görülebilir. Bunların sonucunda, vücuttaki su seviyesi aniden düşer ve bu da yorgunluğa yol açar.

Kasların dışında, eklem yerlerinde de ağrı hissedilebilir. Addison hastalığı, kişiyi daha agresif bir hale sokar, hatta kişiyi depresyona bile sürükleyebilir.

Akut adrenal yetmezliği çeken bir hastada yukarıda belirtilen semptomlar birdenbire ortaya çıkabilir. Bunların dışında hastanın belinde, bacaklarında ve karın bölgesinde de ciddi ağrılar oluşabilir. Kusma ve ishal ciddi boyutlara ulaşır ve bu da vücudun susuz kalmasına neden olur. Akut adrenal yetmezliği yaşayan hastalarda genellikle bilinç kaybı yaşanır. Vücuttaki potasyum seviyesi de artar ve hiperkalemi oluşur.

Yukarıdaki belirtileri yaşayan hastalar derhal bir doktora başvurmalıdır. Yapılan en küçük bir ihmalkarlık ölümle sonuçlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. merhaba ben elif annem yarım gündür addison hastası böbrek üsütü bezleri çalışmıyormuş bu hastalığın tedavisi nasıl yapılır doktorlar dışında biz nasıl dikkat etmeliyiz bilgi verirseniz çok sevinirim..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM