Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Adet dönemi birçok kadında baş ve karın ağrılarına, kramplara neden olur; fakat ortada endişelenecek bir durum yoktur. Bu dönemde yediklerinize dikkat ederek ve egzersiz yaparak bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Yediklerimizin vücudumuzu etkilediğini hepimiz biliriz. Eğer adet döneminde yediklerimize dikkat edersek karın ağrılarımızın üstesinden gelebiliriz. Eğer adet dönemini çikolatasız geçiremiyorsanız organik şeker içeren çikolataları tercih ederek daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Adet döneminin diğer bir belirtisi karında oluşan şişliklerdir. Kızılcık, taze meyveler ve muz gibi potasyum bakımından zengin besinler tüketmek, sodyum alımın günde 2000mg ile sınırlamak, tuz tüketimini azaltmak ve bol bol su içmek adet döneminde oluşan karın şişliklerinin iyileştirilmesinde yardımcı olur.

Adet döneminde kompleks karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, taze meyveler, kalsiyum seviyesi yüksel besinler, yeşil sebzeler ve omega 3 yağı bakımından oldukça zengin olan balığı tüketerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde çikolata, kafein, şeker, alkol ve tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Uygulayacağınız bu diyet ile adet döneminizi korkulu bir rüya olmatan çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM