Ağız Kokusu Nasıl Önlenir – 10 Öneri

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir – 10 Öneri

Ağzınızın kötü koktuğunu nasıl anlarsınız?
En kolay yolu parmağınızla dilinizin arka kısmından tükürük alın ve elinizin üst kısmına koyarak bir dakika kadar bekleyin ve ardından elinizi koklayın. Eğer ağız kokusundan şikayetçi iseniz işte size ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacak 10 öneri:

Ağız kokusundan kurtulmak için basit öneriler
1- Dişlerinizi ve dilinizi günde iki defa fırçalayın: Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Dilinizi fırçalayarak ağız kokusuna neden olan bakterilerden kurtulabilirsiniz.

2- Günde en az bir kere dişlerinizi diş ipi ile temizleyin: Diş ipi yaparak dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarından daha kolay kurtulursunuz. Bu sayede ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek kötü ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

3- Gargara yapın: Ağzınızda aşırı plak oluşumu varsa günde mutlaka en az bir kere gargara yapmanız gerekir.

4- Florür içeren diş macunları kullanın: Florürlü diş macunları diş çürüklerinin önüne geçerek ağız kokusunun da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

5- Bol bol su için: Su azlığı ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusuna davetiye çıkarır.

6- Midenize dikkat edin: Mide asidi kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle mide asidinin açığa çıkmasına neden olan mide rahatsızlıklarına karşı kendinizi koruyun.

7- Sinüslerinizi kontrol edin: Sinüs iltihabı ağız kokusuna neden olabilir.

8- Yoğurt yiyin: Yoğurt ağızda iyi bakterilerin oluşmasını sağlar. Bu sayede ağız daha sağlıklı hale gelir.

9- Xylitol içeren sakız çiğneyin: Sakız çiğnemek ağzın daha fazla tükürük salgılamasını sağlar. Böylece ağız kuruluğu ortadan kalkar ve ağızdaki bakteriler yıkanmış olur.

10- Düzenli olarak diş hekiminize gidin: Sağlıklı bir ağız için her altı ayda bir doktor muayenesinden geçmek gerekir.

Bu yöntemler ağız kokunuzun durmasına yardımcı olmazsa mutlaka bir diş hekimine danışınız. Bazı durumlarda ağız kokusu kronik bronşit, diyabet, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları gibi ciddi sorunların habercisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM