Ağız Kokusu Sosyal İlişkiyi Bozar!

Ağız Kokusu Sosyal İlişkiyi Bozar!

Ağız kokusu kişinin kendisi veya çevresi tarafından fark edilebilen, nefes veya konuşma esnasında ortalama yayılan kötü kokudur.

Kişilerin sosyal ve özel ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen hatta psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen kötü ağız kokusunun sistemik nedenleri olabileceği gibi genellikle gerçek sebebi ağız içi kaynaklıdır.Dişlerdeki plak ve taş brikimi, diş eti rahatsızlıkları, dişlerdeki çürükler, uygunsuz yapılmış protezler, ömrünü doldurmuş eskimiş sabit ve hareketli takma dişler, yarım çıkmış olan 20 yaş dişlerini ağız kokusunun en önemli nedenleri olarak sıralayabiliriz.

Nefesinizin kötü kokup kokmadığını anlamak için basit bir test yapabilirsiniz.Bileğinizin iç tarafını yalayın, birkaç saniye tükürüğün kurumasını ekleyin, sonra bileğinizi koklayn.Eğer hoş olmayan bir koku alıyorsanız, ağız kokunuz vardır.

Sabah uyanınca hisedilen kötü ağız kokusu ise normaldir.Bu koku, gece ağzın fonksiyon görmemesi ve tükürük salgısının azalmasına bağıı olarak gelişen geçici bir rumdur.Kahvaltının yapılması, tükürük salgısını çoğaldır.Tükürük salgısının artması, sabah uyanınca rahatsızlık veren kötü kokuyu bertaraf eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM