Akciğer Kanseri Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Akciğer Kanseri Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Akciğer Kanseri Nedir ?
Akciğerlerimiz vücudun solunumunu ve oksijen ihtiyacını sağlayan organıdır. Hücreler her organda olduğu gibi, akciğerin görevini yerine getirebilmeleri için bölünerek çoğalırlar. Bölünmeler anatomik olarak normal akciğer dokusundan farklı; ihtiyaç fazlası ve kontrolsüz çoğalma sonucunda akciğerde kitle oluştururlar. Akciğer kanseri bu tümöre verilen isimdir.

Akciğerlerde oluşan bu kitle öncelik olarak bulunduğu alanda büyür ve yaygınlaşır. Daha sonra çevre doku ve organlara sıçrar. Akciğer ve çevresinde bulunan organlara ek olarak kemik ve beyin hasarlarına yol açarlar.

Metastaz ;
Hücrelerin kontrol dışı bölünmesi sonucu bu şekilde kemik ve diğer organlara yayılmasına metastaz adı verilmektedir. Akciğer kanseri iki alt alanda incelenir ve bu incelemeler mikroskobik çalışmalar altında değerlendirilir. Mikroskobik çalışmalar sonucunda yulaf, küçük hücreli ve küçük,dişi akciğer kanserlerinden bahsedilmektedir.

Küçük hücreli yulaf akciğer kanseri genellikle tanı konulduğunda çevre organ ve dokulara yayılmış olarak gözlemlenir bunun sebebi hızlı yayılmasıdır.Ancak genellikle Küçük dışı akciğer kanseri yaygın olarak rastlanmaktadır.

Kimler Risk Altında ;
Akciğer kanseri toplumumuzda ve birçok sosyo-ekonomik olarak gelişmekte olan toplumda çok rastlanan kanser çeşididir. Bunun sebebi tütün ve tütün ürünleri tüketimi, tüberkiloz(verem) hastalığı ve doğada bulunan madeni olan ve risk taşıyan gazları solumaktır.

Dünya üzerinde gelişmiş diye nitelendirebileceğimiz bir çok ülke tütün ve türün ürünleri tüketiminin önüne geçebilmiş ve bu sayede risk oranını azaltmıştır. Tütün ve türün ürünlerinin tüketimini bırakmak akciğer kanseri riskini azaltır ancak ortadan kaldırmaz. Bu sebeple en iyi çözüm tütün ürünlerinden uzak durmak ve hiç kullanmamaktır.Yalnızca kullanmakta risk grubunu oluşturmamaktadır. Havada bulunan ve çevrenizde içilen sigaralar solunum yollarınıza zarar vermekte ve sizi risk grubuna sokmaktadırlar.

Daha önce verem hastalığı geçirmiş ve hastalğı atlatmış olan kişilerde risk grubundadır. Bu hastalık solunum organında hasara yol açacağında uzun yıllar geçmiş dahi olsa akciğer kanserine sebep olabilmektedir.

Akciğer kanserini bir kez atlatmış olan kişilerde özellikle risk grubunda bulunmaktadırlar. Ameliyat olmuş dahi olsalar, hücrelerin istemsiz ve kontrol dışı çoğalmaları ile birlikte tekrar akciğer kanseri olabilmekte ve hastalıkla tekrar mücadele etmek zorunda kalabilirler.

Akciğer Kanserinde Erken Tanı ;
Her hastalığın tedavisinde başarıya giden yol en başta erken tanıdan geçmektedir. Akciğer kanseri olan hastalarımız içinde erken tanı çok önemlidir. Hastalığın evreleri ve tedavisi açısından erken tanı için gereken belirli testler ve uygulamalar hemen hemen her hasta için yapılmakta olup tedavi yöntemi ve tedavi süresi için etkin bir çalışma yolu çizmektedir. Günümüzde her ne kadar erken tanı akciğer kanseri için önemli dahi olsa akciğer kanserinin tedavisinde ulaşabilinen sonuçlar kısıtlıdır. Bunun sebebi hastalık ileri safhalara ulaşıncaya kadar pek bir belirti vermez ve hasta alışılmışın dışında bir anormallik hissetmez. Akciğer kanseri önemli bir aşamaya gelene kadar genellikle şikayete yol açmayabilir ve bu da erken tanı için gerekli zemini ortadan kaldırmaktadır.

Hastalar arasında genellikle ilk belirtiler olarak iştahsızlık, uykusuzluk ve iştahsızlığa bağlı kilo kaybı belirtiler arasındadır. Terleme hastalığın ilk evrelerinde ortaya çıkabilen belirtilerden olmakla beraber hiçbir belirti olmaksızın hastalığın ileri safhalarına geçen hastalarda azımsanmayacak kadar az değildir. Hastalığın ileri safhalarında sırtta batma şeklinde ağrılar, kanlı balgam ve bronşit tarzı öksürmelerin kronikleşmesi hastalık için şüphe uyandırmaya yetecek belirtilerdendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM