Alfalfa Bitkisi, Faydaları

Alfalfa Bitkisi, Faydaları

Alfalfa ( Medicago Sativa ) asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır. Araplar ona içeriğindeki vitamin, protein ve minerallerden dolayı `Besinlerin Babası` adını vermişlerdir.

Çinliler Alfalfa bitkisini 6. yüzyıldan beri böbrek taşları düşürmeye yardımcı, vücuttaki ödemi atmak, romatizmal rahatsızlıklar, şişkinlik ve gaz gidermek için de kullanmaktadır. Alfalfa bitkisi protein, vitamin, mineral ve besleyici gıdalar yönünden çok zengindir.

Alfalfa, manganez, kalsiyum ve beta-karoten (Kalp hastalıkları ve kansere karşı çok yararlı), proteinler, A, C ve K vitaminleri içerir. Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Alfalfa, K vitamininin en iyi doğal kaynaklarından birisidir. Vitamin K belirli proteinlerin kalsiyuma bağlanmasına yardım eder ve uygun kemik mineralizasyonu için gereklidir. Düşük vitamin K alımıyla erkek ve kadınlarda kalça çatlaması veya kırılması riskinin artması arasında bir ilişki olduğu yakin zamanlarda yapılan bir araştırma ile ortaya çıkarılmıştır.

Vitamin K, kemik sağlığı ile ilgili en azından üç proteini aktive etmektedir. Vitamin. K`nın bir diğer fonksiyonu kani pıhtılaştıran etkenlerin, özellikle de protrombin denen maddenin üretilmesine yardımcı olmasıdır. Alfalfa bitkisinin içerdiği manganez ise önemli bir eser mineraldir.

Manganezin vücutta; sağlıklı kemik gelişimi ve korunması, cinsiyet hormonu sentezi, sinir gelişimi ve fonksiyonu, doğal oldurucu hücrelerin (bağışıklık sistemi ile ilgili) harekete geçirilmesi gibi görevleri vardır.

Saçları uzatmak için: Her gün alfalfa, taze ıspanak ve taze kişniş sularını karıştırıp için. Bu, saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

Alfalfa Bitkisinin Faydaları ve Kullanım Alanları:
Sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin korunması
Artrit, kireçlenme ve mafsal iltihabı
İştahın artırılması ve iyi bir besleyici
Anemi, kansızlık
Böbrek taşı veya kumu düşürmek için yardımcı ve idrar artırıcı
Sistit (cystitis)
Karaciğer, kan ve böbrekleri temizleyici (detoxifier)
Hipofiz bezi fonksiyonlarını destekleyici
Gut, damla hastalığı
Kabızlıkta rahatlatıcı
Estrogen (östrojen) üretimine yardımcı
Kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı
Böbrek, idrar kesesi ve prostat rahatsızlıklarını iyi gelir.
Karaciğeri destekler.
Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
Sindirimi kolaylaştırır.
Şişkinliği ve gazlanmayı giderir.
Kan şekerini düşürür.
Romatizma ve mafsal (eklem) iltihabını iyileştirici özelliği vardır. Dizlerdeki ve eklemlerdeki şişmeyi azaltır.
Saman nezlesine iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM