Arı Sokması

Arı Sokması

Arı kendini tehlikede görürse, savunmak için , vücudunun arla tarafındaki iğnesiyle insanı sokar. Bal arısı soktuğu zaman iğnesi deride kalır. Arı ise ölür. Yaban arısının iğnesi düz olduğu için kopmaz. Bu tip arılar defalarca sokabilirler.

Arının soktuğu yerde kısa süren şiddetli bir ağrı, sonradan birkaç gün devam eden kaşıntı olur. Sokma yerinde ayrıca şişlik ve kızartı olur.Vücutta baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, uyuşma da olabilir. Arı sokması bazı durumlarda ateş de yapabilir.

Arı sokması ciddi olaylara da yol açabilir. 500 arının aynı anda sokması bir insanı öldürebilir. Kalbi ve böbrekleri hasta olan kişilerde bundan daha az sayıda arının sokması da kötü sonuç doğurabilir. Arının ağız içinden sokması, iğnesinin damar içine girmesi de çok tehlikeli durumlar yaratabilir.

Çocukların vücutları küçük olduğundan, arı sokması büyüklere oranla daha şiddetli sonuç verebilir. Hele birkaç arının birden bir çocuğu sokması yetişkin bir insanınkinden daha tehlikeli sonuçlar yaratabilir.

Arı sokması durumunda ne yapmalı?

Arı soktuktan sonra yapılacak ilk iş, iğnenin deride kalıp kalmadığının anlaşılmasıdır. İğne eğer deride ise hemen çıkarılmalıdır. Sokulan yere amonyak, tendürdiyot, potasyum permanganat eriyiği sürmek iyi gelir.

Arı ağızdan sokmuşsa boğazın şişmesine engel olmak için bol tuzlu bir su yudum yudum içilmelidir.

Arı sokmasından sonra alerjik tepkiler görülürse kalsiyum şırıngası, antihistaminik ilaçlar kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM