Artrit Tedavisi, Artrit Önlenebilir mi?

Artrit Tedavisi, Artrit Önlenebilir mi?

Artrit Önlenebilir Mi?
Romatizmal artritin nasıl önlenebileceğini hiç kimse bilmemektedir. Osteartriti önlemek için eklemlerdeki ağırlığı en aza indirgemek için sağlıklı bir kiloyu korumak ve belkide tekrarlamalı eklem hareketlerinden kaçınmak önerilebilir.

Artrit Nasıl Tedavi Edilir?
Artritin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı ağrıyı ve iltihabı azaltmak ve işlev kaybını önlemektir. Standart tedavi iltihaba karşı steroid dışı ilaçlardır.Aspirin hem ağrıyı hem de iltihabı almakla birlikte bu etkiyi yaratması için yüksek dozlarda alınması gerekir. Potansiyel yan etkileri (mide rahatsızlığı, kanama ve böbrek hastalığı) nedeniyle bu ilaçları almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Düzenli hafif egzersiz, özellikle yüzme (mümkünse suyu ısıtılmış havuzda) önemlidir, çünkü artriti olanlar doğal olarak hareketlerini kısıtlama eğilimi gösterir: bu ise kaslara zarar verir. Sert bir şilte üzerinde konmuş bir yatakta bol bol dinlenmek ve kilonuzu sağlıklı bir düzeyde tutmak yardımcı olabilir. Artriti hafifletmek için özel bir yemek diyeti yoktur. Hastalığın azdığı dönemlerde hafif, pasif hareketler dışındaki egzersizlerden kaçının.

Eklemlere sıcak uygulamak (şeker hastası iseniz veya dolaşım bozukluğunuz varsa sakın yapmayın) eklemlerde rahatlama getirebilir. Kapsaisin veya mentol içeren krem ve losyonlarda yararlı olabilir. Bazıları eklemlerine destek kullanarak bir süre dinlendirmekten yarar görür. Romatizmal artritin ağır vakalarında belirtilerini hafifetmek için reçete gerekebilir. Doğrudan ekleme enjekte edilen steoridli ilaçlar ağır vakalarda çabuk ve geçici rahatlama sağlar. Ameliyatta bir seçenektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM