Aşırı Susamanın Nedenleri ve Önlemler

Aşırı Susamanın Nedenleri ve Önlemler

Şikayet:
Ağzınız kuruyor, dudaklarınız ve cildiniz de kurumuş olabilir. Sürekli aşırı susama hissiniz var.

Aşırı Susamanın Nedenleri
Peritonit: Karnınızı hareket ettirdiğinizde ya da bastırdığınızda artan şiddetli ve sürekli bir ağrı var. Karnınız sert ve şiş veya gaz dolu. Ürperme ve ateşle birlikte aşırı ter, mide bulantısı ve kusma, güçsüzlük, beniz solukluğu ve ciltte soğukluk söz konusu. Peritonitin nedeni özellikle bağırsaklarda bulunan bakterilerdir.

Güneş veya sıcak çarpması: Aşırı güneş veya sıcağa maruz kaldıktan sonra ateşiniz 39,5 derece veya üzerine çıktı. Terlemiyorsunuz ve cildiniz, koltuk altlarında bile kuru. Bilinciniz bulanık veya tuhaf, baygınlık, kas krampları, bilinç kaybı ve ya nöbet durumu var.

Aşırı Susamanın Diğer Nedenleri
Su kaybı, ilacın yan etkisi, şeker hastalığı, diabetes insipudus, iç kanama.

Aşısı Susama Konusunda Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

 • Yeteri kadar sıvı alın. Genelde vücut bizi susatarak sıvı ihtiyacını duyurur. Özellikle çok terlediğinizde veya genelde tavsiye edilen günde 6 – 8 bardak su içmeniz halinde gene de susuyorsanız, bunu ciddiye alın.
 • Egzersiz yapmadan önce, yaparken ve bittikten sonra su için. Yorucu bir işte çalışıyorsanız, sporcu içecekleri için. Bunlar sadece sıvı ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda terlediğinizde kaybettiğiniz elektrolitleri (vücuttaki hücrelerin normal işleyişi için gerekli mineraller) ikame eder.
 • Peritonit söz konusuysa, reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın.
 • Kusma sonucu susuz kaldığınıza hükmederseniz (aşırı susama, çok az idrara çıkma, idrarın koyu sarı olması, içe çökmüş gözler veya cilt elastikiyetinin azalması) buz veya donmuş meyve yalayın. Sulu çorba, çay (süt değil), su veya sporcu içecekleri yudumlayın. Zencefilli gazoz, kola ya da zencefil çayını da deneyebilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde meyve suyu, çorba, jelatin ve elma püresine geçebilirsiniz.

Önlem
Bol bol sıvı alarak susuz kalmayın. Evinizde suyu yumuşatıcı bir sistem varsa, içmek için şişelenmiş su alın. Suyun yumuşatılması sudaki kalsiyum ve magnezyumu sizi susatacak olan sodyumla değiştirir.

Çocuğunuzun Tedavisi

 • Dikkatleri başka yönlere kolayca kaydığı için çocuklar susuzluğa önem vermez. Çocuğunuz kusuyorsa, ishalse veya sıcak havada dışarıda oynuyorsa, sık sık su içmesine dikkat edin.
 • Bedenleri küçük olduğu için bebekler ve küçük çocuklar yetişkinlere oranla daha çabuk susuz kalır. Çocuğunuz kusuyor ve / veya ishali varsa, aşağıdaki susuz kalmayla ilgili belirtileri görür görmez acil yardım isteyin: Bezini 5 saat ıslatmamak veya 12 saat içinde çok az idrara çıkmak, bilinç uyuşukluğu veya huysuzluk, cilt elastikiyetinin kaybolması ve çok az tükürük ya da gözyaşı.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Arkadaşım ben o kadar önlemi alıyorum şimdi maçın ortasında bile artık su içiyorum hoca izin veriyor maç öncesi fazla su içmiorum doğal olarak antream 1 , 1:30 dk sürüyor maç sonrası EN AZ 4-5 bardak su içiyorum sonra arkadaşlarla gene biraz maç yapıyoruz gene o kadar su içmeme rağmen 1 saate fln gene o kadar susuyoryum

 2. ben 17 yaşındayım normalde pek fazla su içmezdm ama şu sn bir haftadır geceleri kalkıp 3 bardak su içiyorm sabah kalkarkalkmaz 2 bardak su ve gn arasında yarm saat de bir su içiyorm bunun nedenini anlamış değilim

 3. Benim su içtikten hemen sonra boğazlarım kuruyor ve tekrar tekrar su içiyorum. Günde 4 litre içiyorum ve daha 13 yaşındayım. Okulda derste iki kere lavaboya gidiyorum. Kan tahlili yaptık ve kansızlık dışında şeker vsr çıkmadı. Kansızlıktan dolayı da olabilir mi?

 4. Ben günde 3 litre su içen insanım. Lakin son 3 günde çox aşırı susuzluk çekiyorum. Su içiyorum 1dakika geçmeden yine susuyorum.

 5. Kan şekerine bakktirin ama mutlaka tokluk şekerine baktirin açlık şekeri çoğu doktoru aldatıyor … Bende şeker çıktı açlık şekeri normal iken tokluk şekeri 160 çıktı yani normal değil mutlaka tokluk şekeri arkadaşlar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

 • YENİ
 • YORUM