Aspir Yağı Doğanın Başka Bir Mucizesi mi?

Aspir Yağı Doğanın Başka Bir Mucizesi mi?

Aspir yağı, doğanın sunduğu sağlık kaynaklarından biri. Kökeni Güneydoğu Asya olan aspir, dikenimsi bir bitki türü ve Akdeniz ülkelerinin çoğunda yetişmektedir. Aslında sarı, turuncu ve kırmızı renklerde çiçekleri olan aspir, içerdiği yağ oranı nedeniyle “yağ bitkisi” olarak da adlandırılıyor. İşte bu sebeple de kimya, kozmetik ve boya sektöründe, ilaç hammaddelerinde aspir yağı sıklıkla kullanılıyor.

Aspir bitkisin % 45 oranında yağdan oluşur. Aspir yağı da bitkinin tohumunun preslenmesiyle elde ediliyor. Bununla birlikte Omega 3 ve 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar, antiseptikler aspir yağının içerdiği besin maddeleridir. Aspir yağı; zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlara alternatif olarak tüketilebilecek yağların başında gelir. Aysetolgaiyiyasam.com adresinde yayınlanan yazıya göre aspir yağının faydaları şöyle:

Aspir yağı, kalp dostudur.

Aspir yağı Omega 3 ve 6 içeriyor. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar dostudur. Aynı zamanda linoleik asit bakımından da zengin olan aspir yağı; ateroskleroz, felç ve kalp krizi riskini en aza indirir. Kolesterol ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan aspir yağının kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi de özelliklerinden sadece biri!

Aspir yağı, kilo vermeye yardımcıdır.

Fazla kilolarla ilgili sıkıntı birçok nedenden kaynaklanabilir. Öncelikle metabolizma belli rahatsızlıklardan dolayı yavaşlamıştır ve enerji de azalmıştır. Bunun başlıca nedenleri sindirim sistemindeki fonksiyon bozuklukları ve insülin direnci olabilir. İşte bu sebeple aspir yağının metabolizmayı hızlandırıcı, sindirim sistemini güçlendirici ve kan şekerini dengeleyici özelliği doğal olarak kilo verme sürecine yardım ediyor. Özellikle Omega 6 yağ asitleri sayesinde vücutta yağ depolanmaz, hatta var olan yağlar daha hızlı yakılır. Özellikle sebzeli yemeklere ve salatalara 1 tatlı kaşığı ekleyerek tüketilen aspir yağı kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Aspir yağı, E vitamini deposudur.

Cildimiz için en önemli vitaminlerin başında E vitamini geliyor. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar, kırılmayan tırnaklar, canlı ve genç bir cilt için E vitamini depomuz çok önemli. Zira güneşin zararlı etkileri, hava kirliliği ve çevremizde bulunan diğer toksik maddelerin cildimizde oluşturacağı hasarı aspir yağı ile en aza indirebilmek mümkün. İşte tüm bunları hesaba katarak tam bir E vitamini deposu olan aspir yağının düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor.

Aspir yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerdiği Omega 3 ve 6 yağ asitleri, faydalı vitaminler, mineraller sayesinde aspir yağı; vücudu organlardan hücrelerie kadar dışarıdan gelen olumsuz etkenlere karşı korur, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmak demektir. Düzenli olarak aspir yağı tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Aspir yağı, psikolojik destektir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmenin temeli aslında sağlıklı bir sinir ve zihin sistemine sahip olmaktan geçiyor. Aspir yağı, vücuttaki serotonin hormonu seviyesini artırarak, stres ve depresyon gibi ruh sağlığı bozukluklarını önlüyor. Aspir yağının zihni rahatlattığı ve bu sebeple de uykusuzluk sorununu önleyebildiği biliniyor. Ayrıca zihnin daha dinç kalmasını, beynin konsantrasyon yeteneğinin artmasını sağlayarak ileriki yaşlarda karşılaşılan Alzheimer hastalığını da engelleyebilir. Elbette bunun için yemeklerde, salatalarda düzenli olarak aspir yağı kullanmak ya da günde bir çay kaşığı aspir yağı içmeyi alışkanlık haline getirmek öneriliyor.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

Aspir yağı içilerek hem de sürülerek kullanılabilen bir yağdır. Bu bakımdan zeytinyağı, badem yağı ve hindistancevizi gibi yağlara benzer şekilde kullanılır. Cilt sorunlarını önlemek ya da tedavi etmek amaçlı kullanılacaksa cilde topikal olarak uygulanır. Bunun dışında pişmiş yemeklere 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde yemeklere eklenebilir. Ancak kesinlikle dikkat etmeniz gereken detay, aspir yağının kesinlikle ısıtılmaması gerektiğidir. Aspir yağı yemekler pişmeden önce değil, piştikten sonra eklenmelidir. Bunun yanında soğuk olarak tüketilen salatalara ve çorbalara da rahatlıkla eklenebilir. Ayrıca yemeklerden önce günde bir çay kaşığı aspir yağı içerek de bu yağın mucizevi etkilerinden faydalanmak mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aspir yağı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM