Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Astım nedir?
Astım alerjen, enfeksiyon, egzersiz, soğuk hava ve sigara dumanı gibi bazı uyarıların solunum yollarında kas spazmı, ödem ve salgı artışına neden olduğu bir solunum sistemi hastalığıdır.

Bu olaylar hava yollarında daralma veya büzülmeye neden olur.En sık görülen belirtileri ; öksürük, göğüste tıkanıklık hissi, nefes darlığı ve hırıltılı solunumdur.Hiç bir yakınma olmadığı durumlarda bile havayollarında, iltihabı durum söz konusudur.Sıklıkla belirtiler aniden başlar, giderek artan bir şekilde devam edebileceği gibi kendiliğinden degerileyebilir.

Astım görülme sıklığı ülkeden ülkeye, hatta aynı ülke içinde bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilir.Isı ve nemin yoğun olduğu ortamlarda görülme sıklığı artar.Asya ve afrikanın bazı bölümler,nde %1 civarında olan astım sıklığı, Yeni Zelanda ve Avusturalya ‘da %20-30 gibi yüksek rakamlara ulaşmaktadır.Değişen yaşam koşulları, çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, modern yaşam şekli kapalı ortamlar, sigara ve diyet alışkanlıkları gibi bazı faktörler son yıllarda artıştan sorumlu tutulmaktadır.

Ülkemizde astım ortalama % 5- 10 oranlarında görülmekte, artış eğilimi göstermemektedir.Şehirler ve bölgeler arasında belirgin farklılıklar gözlenmekte, şehirlerde, sahil bölgelerinde sık görülmektedir.

Çocukluk çağı astımı genellikle 5 yaşın altında başlar ve erkek çocuklarında kız çocuklarına nazaran daha sık görülür.Ergenlik döneminde ise cinsiyet farkı azalır ve erişkin dönemde kadınlarda biraz daha fazla görülür.

Astımın Belirtileri Nelerdir?
Öksürük: Genellikle kuru, irritasyon ( tahriş ) öksürüğü şeklindedir.Hastalar tarafından boğazıma birşeyler yapışıyor.İğneler batıyor, bir türlü çıkarıp atamıyorum şeklinde ifade edilmektedir.Diğer astım belirtileri ile birlikte olabileceği gibi tek belirti olarakta bulunabilir.Başka bir nedeni olmaksızın belli kokulara maruz kalındığında bazı ilaçların kullanımı da, belli ortamlarda ya da egzersiz sonrası ataklar şeklinde ortaya çıkan öksürük astımı düşünülmelidir.Atakların ağırlığına göre hastalar bazen koyu, yapışkan içinde küçük partiküller, parçalar bulunan balgam çıkarabilirler. Gece uykudan öksürükle uyanma sık görülen bir durumur.

Nefes Darlığı: Öksürüğe neden olan hemen her durum, nefes darlığına da yol açabilir.Nefes darlığı günün her saatinde görülebileceği gibi sıklıkla sabaha karşı ortaya çıkar.Neden olan faktör ortadan kalktığında yada nefes açıcı ilaçlar kullanıldığında nefes darlığı ortadan kalkar ve hasta rahatlar.

Hırıltılı (Hışıltılı ) Solunum: Bronşlarda meydana gelen daralma kulağımızla da duyabileceğimiz bir sese neden olur ki bu durum sıklıkla ağır ataklar sırasında görülür.Uykuda bile görülebilen bu durum hasta ve hasta yakınları tarafından kedi miyavlaması, göğsünde tırmalama hissi, kuş cıvıltısı şeklinde tanımlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM