Ayak Ağrıları-Kaşınması ve Tedavileri

Ayak Ağrıları-Kaşınması ve Tedavileri

Ayak Ağrısının ve Ayak Kaşınmasının Nedenleri
Mantar: Ayağınız sızlıyor, kaşınıyor ve özellikle de üçüncü, dördüncü ve beşinci ayak parmaklarınızın altı yanıyor. Deri kızardı, çatladı, pul pul oldu ve soyuluyor. Ortak duşlarda, soyunma odalarında, yüzme havuzlarında veya mantara sahip birisinin havlusunu kullanmak ve ayakkabısını giymekle bulaşan bir mantar enfeksiyonu söz konusu olabilir. Ciddi olmasa da bu durum çok rahatsız edici hale gelebilir.

Morton növromu: Üçüncü ve dördüncü ayak parmağınızın üstünde yakıcı bir ağrı ve kramp var. Morton növromu genellikle ayakkabısı sıkan hanımlarda görülür.

Topuk dikeni: Topuk kemiğinizde topuğun öteki kısımlarına baskı yapan ve tahrişe yol açabilen bir büyüme oluştu. Taban fasyası iltihabıyla ilgili olabilir.

Taban siğili: Ayağınızın altında, ortasında siyah noktalar olan küçük şişlikler var. Bu siğiller bulaşıcıdır ve ağrı verir.

Ayak Ağrısının Diğer Sebepleri
Nasır, bunyon, kabarcık, stres kırığı, taban fasyası iltihabı, kontakt dermatit, gut, parmak bükülmesi, çekiç parmak, artrit, düztabanlık, nöropati, şeker hastalığı.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Mantar söz konusuysa, ayak temizliği çok önemlidir. Ayaklarınızı günde 4 kereye kadar ılık su ve sabunla yıkayın, en serine ayarlanmış saç kurutma makinesiyle kurutun. Temiz pamuklu çorap giyin. Ayağınızı mümkün olduğu kadar havalandırın ve sadece ayağınıza hava aldıran ayakkabılar giyin. (Plastik ayakkabılardan kaçının.) Reçetesiz satılan bir mantar losyonu veya kremi kullanın. Ayakkabı ve çorap giymek zorunda olduğunuz süre için mantar tozu, geceleri mantar merhemi kullanın.
Nasır söz konusuysa, (nasır bölümüne) bakın.
– Morton növromu söz konusuysa, daha geniş ve topuksuz ayakkabı giyin ve ayağınıza masaj yapın.
– Taban siğili söz konusuysa, (vücutta siğil bölümüne) bakın.
– Ortopedik tabanlık, topukluk kullanın ve uzun süre ayakta kaldıktan sonra buz masajı yapın.

Önlem
Ayak sorunlarının birçoğu ayakkabı sıkmasından meydana gelir ve rahat ayakkabı giyilerek önlenebilir. Ayak numaranızdan emin değilseniz, ayakkabıcıda ölçtürün. Ayağınız şişiyor ve ölçümü sabah yaptırmışsanız, gün içinde ayağınızı özellikle sıcak havalarda birkaç kez havaya kaldırın. Tuzu azaltın. Doğum yaptıktan sonra ayaklarınızı ölçtürün. En az yarım numara büyüdüğünü hayretle göreceksiniz.
Mantarı önlemek için ayaklarınızı mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutun. Taban siğili veya mantar tedavisi uyguluyorsanız, başkalarına bulaştırmamak için evde terlik, sandalet veya çorap giyin.

Çocuğunuzun Tedavisi
– Çocuğunuz ayakkabısının sıktığını söyleyemeyebilir, bu nedenle çocuğun ayağını yılda üç kez ölçtürün. Ayakkabısının rahat olmasına dikkat edin.
– Ayakkabısının içindeki bir maddeye alerjik olan çocukların ayaklarının altı kaşınır, kırmızı bir isilik olur. Bu, spor ayakkabılarında gündeme gelebilir. Çocuğunuza başka türlü bir ayakkabı giydirin ve evde çıplak ayak dolaştırın.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM