Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Ayaklarınız sizi ömür boyu taşımak zorundadır. Oysa ağrımadıkları sürece onları düşünmezsiniz. Ama eğer pes ederlerse, günlük hayatınızdaki pek çok aktiviteden geri kalırsınız. Ayaklarınızda bazı ağrılar varsa bunların nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
· Ayak yapısı
· Zamanla (doğal) değişim
· Vücut ağırlığı
· Ayakkabı seçimi
· Fiziksel aktivite

İyisi, kötüsü…
Ayak yapımız doğuştan olsa da, ağrımalarının sebebi biraz da sonradan ve bizim yanlış seçimlerimiz yüzünden oluşur. Şimdi ayaklarınıza bir göz atın ve aşağıdakilerden hangilerine sahip olduğunuzu belirleyin:
· Yüksek taban
· Alçak taban (düz taban)
· Morton parmağı (2. parmak, baş parmaktan uzun)
· Ayak parmakta şiş
Ayakların düz taban ya da yüksek tabanda olmaları normaldir. Ancak çok düz taban ya da tersine çok yüksek tabanlıysa ağrıya sebep olur. Yüksek tabanlı iseniz, rahat edebileceğiniz ayakkabı bulmakta zorlanırsınız çünkü ayağınız ayakkabının çatısına vurur. Dolayısıyla uzmanlar yüksek tabanlılar için yumuşak destekli ayakkabılar öneriyorlar.
Düşük veya düztabanlıların ise taban destekli ayakkabı giymeleri gerekir. düz tabanlılar desteksiz ayakkabı giyerlerse vücudun tüm ağırlığı tabanın iç kısmına biner. Bu tip ayaklarda daha fazla ağrı görülür. Bu tür durumlarda bazen baş parmağın yanındaki kemikte de ağrı oluşur.

Ve çirkini… 

Ayaklarda görülen bir diğer sorun ise Morton Parmağı’dır. Bir diğer anlatımla, ikinci parmağın baş parmaktan uzun olduğu durumlar. Istatistiklere göre Morton parmağı olan kişilerin % 25’i bunu bir sonraki nesle geçiriyor. Eğer bu nedenle ağrılarınız olduğuna inanıyorsanız, ortopedistinize danışıp, size uygun bir ayak sağlık malzemesi kullanarak ağrılarınıza son verebilirsiniz.

Zamanla…
Yapılan araştırmalara göre ayaklar zamanla genişliyor ve ayak tarağı düşüyor. Her zaman giydiğiniz ayakkabı numarası ayağınıza uymuyorsa ayağınızı zorlamayın. Yarım numara büyük bir ayakkabı deneyin.

Ayakkabı 

Ayakkabı seçimi kolay bir mesele değildir. Yeni bir ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.
· Ayakkabıda boş kalan kısım ne kadar?
· Topuk boyu
· Ayakkabı burnunun genişliği
· Esneklik

Doktorların tavsiyesine göre eğer bazı zamanlarda yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, topuk 5-6 cm.’i geçmesin.

İpucu
Yaptığınız spor hangisi olursa olsun, bunu başka aktivitelerle destekleyin ki vücudun sadece bir kısmına yüklenmeyin. Yürürken ayaklarınıza vücut ağırlığınızın üç katı yansımaktadır. Yüzme, bisiklet gibi aktivitelerde bulunmazsanız ayaklarınıza vereceğiniz yükü bir düşünün.
Ayakkabınız, 400-800 km. kullanıldığında esnekliğini kaybeder. Ayakkabılarınızı bu sıklıkta değiştirin. Unutmamanız gereken bir başka şey de, ayakkabılarınızı gün sonunda satın almak olmalıdır, çünkü sabahleyin ayağınızın sığdığı bir ayakkabıya akşamları ayağınız sığmayabilir.
Ayaklarınıza iyi davranmayı, unutmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ayak sağlığı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM