B1 Vitamini

B1 Vitamini

B1 vitamini faydaları: Besin öğelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi için tiamine gerekli olduğu gibi tüm hücrelerde ve sinir sisteminde de gereklidir. İştah artırılmasında yardımcı olur. B1 karbonhidrat metabolizması için gerekli olduğundan, karbonhidrat ağırlıklı beslenmelerde thiamine ihtiyacı artar. B1 vitamini insan vücudunda yapılamadığından besinlerle dışarıdan alınmak zorundadır. Ayrıca, ateşli hastalıklarda ve hipertiroidizm hallerinde vücudun B1’e olan ihtiyacı artar.

B1 vitamini eksikliğinde:
B1 vitamini eksikliğinde görülen başlıca hastalıklar iştahın azalması, baş dönmesi, sindirim sistemi bozuklukları, kusma, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, ve beriberi hastalığıdır. Beriberi hastalığı sonucu, eklemlerde şişmeler ve ağrılar yüzünden refleks zayıflar ve denge kaybolur. B1 vitamini eksikliği, kalp kasını zayıflattığından kalp atışlarında artış, mide bulantısı, adele ağrıları görülür ve hissi depresyon şeklinde ortaya çıkar. B1 eksikliği giderilmez ise hastalık ölümle sonuçlanır.

Ülkemizde tahıl çok tüketildiğinden, B1 vitamini eksikliği yaygın değildir. B1 vitamini eksiklğinde, yağların kullanılması artar fakat bazı amino asitleri ile pirüvik asik kullanımı azalır. Yetişkin bir kişinin günlük B1 ihtiyacı 1.0-1.5mg. kadardır. B1, vücutta depo edilmez. Fazlası idrarla dışarı atılır. B1, yüksek ısılarda ve alkali ortamlarda parçalanır.

Fazla alımın zararları:
Herhangi bir b grubu vitaminin fazla alınması, başka b grubu vitaminin alınmasını olumsuz yönde etkileyebilir.

B1 vitamini nelerde, hangi besinlerde bulunur?
B1 vitaminince zengin bitkisel yiyecekler, tahıllar, kuru baklagiller(kuru fasulye,pişmiş nohut) ile hayvansal yiyeceklerden sakatat ve karaciğerdir. Miktarları az olmakla beraber et, yumurta, yağsız süt ve süt ürünleri ile fındık, yer fıstığı, ceviz, portakal, kuru üzüm ve yeşil sebzeler(karnabahar), bezelye B1 vitamini bulundurur. Tahıllardaki B1 genellikle(%65i) kabuk kısmında bulunduğundan kabuğu alınan tahıl unları B1 vitaminince fakirleşir. Kepekli un ve bulgur ise B1 vitaminince zengindir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

1 Yorum

  1. 10 tane hap aldim b1 b6 12 gozume zara verdi sag gozumun gormesi kuculdu 20 gundur hala gozume vuruyo b1 b6 dusurecek ilac yokmu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM