B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

B6 vitaminin görevleri nelerdir?
Sağlıklı bir yaşam için vitamin ve mineraller oldukça önemli bir yer tutar. Vitaminler genellikle yağda çözünen ve suda çözünen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılır. B vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir. Piridoksin olarak bilinen B6 vitamini B vitamini kompleksinin önemli bir parçasıdır.

Vücudumuza giren gıdalar bazı enzimler sayesinde glikoz, amino asit ve yağ asidi gibi maddelere dönüştürülür. Enzimler olmadan vücudumuza alınan gıdaların bize hiçbir faydası bulunmamaktadır. B6 vitamini protein, karbonhidrat ve yağ metabolizması için önemli bir koenzimdir ve metabolizmamızın alınan gıdaları emmesine yardımcı olur.

B6 vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzun daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Sinir taşıyıcı üretiminde oldukça etkili bir göreve sahip olan B6 vitamini vücuttaki kimyasal reaksiyonlarının düzenlenmesine katkıda bulunur.

B6 vitamini hangi besinlerde, nelerde bulunur?
Günlük önerilen B6 vitamini erkeklerde 2.0 mg ve kadınlarda ise 1.6 mg’dir. Bununla birlikte hamile ve emziren kadınların daha fazla miktarlarda B6 vitamini tüketmeleri gerekir. Tahıllar, balık, yumurta, havuç ve birçok diğer sebze B6 vitamini bakımından zengindir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM