Balık Yağı ve Kolesterol İlişkisi

Balık Yağı ve Kolesterol İlişkisi

Balık yağı omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Bu yağlar genellikle ton gibi soğuk su balıklarında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu tür yağlar damarlarda tıkanıklıklara neden olmamaktadır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri kalp ve karidyovasküler sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Uzmanlar günümüzde kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunmayan kişilerin haftada en az iki defa omega-3 yağ asitlerini tüketmelerini önermektedir. Uzmanlar kardiyovasküler rahatsızlığı bulunan kişilerin günlük 1 gram EPA plus DHA omega-3 yağ asidi tüketmesini önermektedir.

Amerikan Kalp Dermeği yüksek kolesterol ve trigliserid problemi bulunan kişilerin günde 2 ile 4 gram arasında balık yağı tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Uzmanlar kapsül şeklinde tüketilen balık yağının kolesterole ve trigliseride iyi geleceğini belirtmektedir.

Balık yağı yüksek kolesterol ve trigliserid problemi olan kişilerde kalp rahatsızlıkları riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Araştırmacılar 50 diyabet hastası üzerinde yaptıkları çalışmada balık yağının kolesterolü yaklaşık olarak %20 civarında azalttığını ortaya koymuşlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Facebookta bizi bulun