Baş Ağrısının Sebepleri Neler Olabilir?

Baş Ağrısının Sebepleri Neler Olabilir?

Baş ağrısı genel tıp alanında sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Baş ağrısından yakınan bir hasta tercihen bir nöroloji uzmanına ya da yakınındaki bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Baş ağrısı hekimler tarafından öncelikle bir semptom olarak ele alınır. Eşlik eden bulgular değerlendirilir. Bazen basit bir gripal enfeksiyon baş ağrısı nedeni olabileceği gibi sebep beyin tümörü de olabilir. Hastayı dinlemek ve muayene etmek tanıya yaklaşmada çoğunlukla yeterli olursa da bazen ek tetkikler gerekebilir. Genellikle baş ağrısı, migren ve gerilim baş ağrıları gibi iyi huylu hastalıkların belirtisidir.

Migren hakkında..
Migren genetik olarak yatkın kişilerde sinirsel damarsal gibi bir dizi reaksiyon ürünü olarak aralıklarla gelen baş ağrılarıdır. Baş ağrısı ayda 1-2 kez olabileceği gibi, ayda 10-12 güne varan sıklıkta olabilir. En sık 25-44 yaş grubunda gözlenir. Bazı hastalar ağrının geleceğini görsel semptomlarla hisseder. Ağrı genellikle zonklayıcı, bazen tek taraflıdır. Baş ağrısına bulantı, ışıktan ve sesten rahatsız olma eşlik edebilir. Ağrı kişinin yaşam kalitesini ve iş verimini düşürür. Cinsiyet etkileyici bir faktördür. Kadınlarda daha sık görülür. Menstrüasyonda ataklar sıklaşabilir. Her hastada farklı olmakla beraber bazı gıdalar, açlık ve uykusuzluk, duygusal ve fiziksel stres, bazı ilaçlar migren atağını tetikleyebilir. Hafif ve sıklığı fazla olmayan migren atakları istirahat ve ağrı kesicilere cevap verirler. Ağrı sıklığı ve şiddeti arttıkça birkaç ay süren koruyucu ilaç tedavisine başlamak gerekir. Bu yolla atakların sıklığı, şiddeti ve süresi azaltılır.

Migren atakları arasında ağrı kesiciler ve anti migren ilaçlar ağrının ilk 15-30 dakikalarında kullanıldıklarında daha çok işe yararlar. Tedavi hastanın yaşam kalitesini ve iş verimini belirgin ölçüde artırır.

Gerilim tipi baş ağrıları
Gerilim tipi baş ağrıları, çoğunlukla stres kökenli kas kasılmalarına eşlik ettiği ağrılardır. Bu kişilerde baş ve ense kaslarında gerginlik hali ve ağrılı nodüller bulunabilir. Bazen altında anksiyete, depresyon gibi sebepler bulunabilir. Kadınlarda daha sık görülür. Baş ağrısı iki taraflı ve yaygındır. Ağrı başı sarar, basınç hissi ya da künt vasıftadır. Gün aşırı veya her gün hafif-orta şiddette hissedilir. Ağrı gün içinde giderek artar. Migrenle birlikte de görülebilir. Birkaç ay süren ilaç tedavisi, bazen psikoterapi ve fizik tedavi ile desteklendiğinde sonuçlar başarılıdır. Sık ağrı kesici kullanımı gerilim tipi baş ağrıları ve kronik günlük baş ağrılarında tedavinin başarısını azaltır, yan etkileri artırır. Ağrı kesicilere cevaplar azalır, ağrı artar, mide yakınmaları olabilir. Ağrı kesiciler hekimin önerdiği şekilde ve sıklıkta kullanılmalıdır.

Baş ağrısının diğer sebepleri..
Baş ağrısı bunların dışında birçok hastalıkta görülebilir. Hipertansiyon bilinen baş ağrısı sebeplerinden biridir. Sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları zaman zaman baş ağrısı sebebi olabilir. Göz tansiyonu bazen migren krizini taklit edebilir ve kırma kusurları baş ağrısının artmasına sebep olabilirler. Beyin damar hastalıkları, beyin tümörleri ısrarlı ağrı kesicilere yanıtsız baş ağrılarına yol açarlar. Ancak çoğunlukla birlikte başka nörolojik belirti ve bulgular eşlik eder. Bazı hastalarda kan tetkikleri, beyin görüntüleme ( BT,MR) yapmak gerekebilir. Bu yöntemlerle tanı konduktan sonra uygun ilaç tedavisi ve nadiren gerekirse cerrahi tedavi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM