Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları

Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları

Şikayet
Kısa süre için bilincinizi kaybettiniz.

Baygınlığın Nedenleri
Postural hipotansiyon (tansiyonun vücudun duruşuna göre düşmesi): Birden oturduğunuzda veya kalktığınızda başınız dönüyor ya da bayılıyorsunuz. Bu, kan basıncınızın aniden düşmesinin sonucudur. Pek çok nedeni vardır ve özellikle yaşlılarda yemekten sonra sık görülür. Çok sık olursa, ayağa yavaş kalkmayı unutmayın ve doktorunuza bildirin.

Anemi: Bayılıyormuşsunuz gibi oluyor veya bayılıyorsunuz. Kendinizi yorgun ve güçsüz hissediyorsunuz, benziniz sarı, nefes darlığı çekiyor olabilirsiniz, kendinizi zorladığınızda kalbiniz hızlı çarpıyor, kilo kaybettiniz (kilo kaybı bölümüne bakınız) ve iştahınız kapandı (iştahsızlık bölümüne bakınız), diliniz uçukladı ve kırmızılaştı, diş etleriniz (dişeti kanaması bölümüne bakınız) veya burnunuz kanıyor (burun kanaması bölümüne bakınız).

Düşük kan şekeri: Baygınlık geçiriyor ve açlık çekiyorsunuz, bunaltılı ve huzursuzsunuz. Terliyor ve titriyorsunuz, aynı zamanda kalbiniz çarpıyor, bilinciniz bulanıyor ve eşgüdüm kaybınız var. Derhal şeker veya karbonhidrat alındığında baygınlık geçebilir, fakat doktorunuza danışmanız gerekir.

Baygınlığın Diğer Nedenleri
Hipotansiyon, hamilelik, sıcağa maruz kalma, su kaybı, başta yaralanma, geçici iskemi krizi, ülser kanaması, epilepsi, korku veya kötü bir şey görmek, aritmi, ilacın yan etkisi.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Bayılan kişinin sırtüstü yatmasını sağlayan, nefes aldığından ve nabzının attığından emin olun. Ayaklarını baş hizasının yukarısına kaldırın, giysilerini gevşetin ve rahatlamasını sağlayın.
– Bilinciniz yerine gelir gelmez sakın dik oturmayın ve ayağa kalkmayın.
– Şeker hastasıysanız ve altı saatten beri hiçbir şey yemediyseniz, kuru yemiş yiyin ya da portakal suyu için. Doktorunuza öğün aralarında neler yemeniz gerektiğini sorun.
– Kan şekeriniz düşükse, bayılır gibi olduğunuzda almak üzere yanınızda glikoz tabletleri, tatlı ya da şekerleme veya meyve suyu taşıyın.
– Çok sıvı için, özellikle de sıcak havalarda. Susuzluk baygınlığa tahrik eder ya da ağırlaştırır. Alkolden uzak durun.

Önlem
Sakın aniden oturup kalkmayın. Çok sıvı almak suretiyle su depolayın. Günde üç öğün yemek yiyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM