Bebek Psikolojisi

Bebek Psikolojisi

Bebek psikolojisi;
Bebek doğduğu an dünyaya yabancı bir varlık halinde gelir.Güvenli yuvasından ayrılmış, havayla, soğukla ve ışıkla karşılaşmıştır.Bu yabancı ve yeni dünyasında onun için tek koruyucu annedir.

Zamanla bu koruyuculuk bebeği anneye bağımlı kılar.Bebeğin en çok anneye ihtiyacı vardır.Anne onu bu alışık olmadığı yeni dünyaya onu hazırlar ve korur.Fakat bu koruyuculuğun bağımlılığa dönüşmesi de engellenmelidir.

Anne ve bebek arasında oluşan ilişki en kuvvetli bağlardır.Anne karnında başlayan bu süreç, doğumdan sonrada güçlenerek devam eder.Bebek için en güvenli yer annesinin yanıdır ve bebek bunun bilincindedir.Kişiliğinin oluşmasında, ideal bir birey olarak yetişmesinde annenin rolü büyüktür.

Her zor durumunda, hastalandığın da ve problemlerinde her zaman annesinin yanında olduğunu bilir ve ona koşar.Bu duruma zamanla öyle alışır ki annesi hariç herkes ona yabancıdır ve onlarını yardımlarını kabul etmez.

Çocuk anneye bu kadar bağlanmışken babanın da unutulma ihtimali yüksektir.Bu durum babanın dışlanmasına sebep olur.Fakat baba tarafından bu durum normal kabul edilmeli ve anne-bebek arasında ki bu güçlü bağ unutulmamalıdır.Bu tabiî ki çocuğun babayı babanın da çocuğu sevmediği anlamına gelmez.

Ayrıca babalar için endişeli olan bu durum çocuk okul çağına gelince değişecektir çünkü bu çağda çocuk babayı kendine idol alacaktır.Fakat en önemli nokta şudur:çocuğu aşırı korucu yetiştirmemek.

Çocuk ve anne arasında ki bağı ve mesafeyi koruması gereken yine ebeveynlerdir.Bu bağ fazla koruyuculukla beslenirse çocuk her seferinde anneye koşar.Bu durum çocukta sosyal ve psikolojik sorunlar meydana getirir.

Ayrıca çocuğunuza sorumluluklar verin.Çocuk yerine ben yaparım anlayışı sizi kullanmasına da ortam hazırlar.

Hafif hafif ona sorumluklar verin.Mesela masa hazırlarken ona ekmeği masaya götürmesini veya mendilleri yerleştirmesini isteyebilirsiniz.

Her ne kadar siz onun annesi olsanız da aynı oranda çocuk üzerinde bağı olan babanında görevleri olduğunu unutmayın.Çocuk-baba arasındaki ilişkinin güçlenmesine fırsat tanıyın.Birlikte vakit geçirmek ikisine de iyi gelecektir.Eşinize güvendiğinizi belli edin.

Çocuk büyütme görevini annenin tek başına üstlenmesi yanlıştır çünkü çocuk bunu fark edecektir.Bu da çocuğunuzun psikolojisine yansıyacaktır.

Anne ve babaların terbiye verme ve sevme stilleri birbirinden çok farklıdır.Annelerin koruyucu yapıları nedeniyle hep çocuk tarafında yer almaları, babaları etkisiz kılacak ve dışlayacaktır.Bu yüzden babanın çocuğun eğitimi üstünde ki etkisi unutulmamaıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM