Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Tedavisi

Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Tedavisi

Bel ve boyun ağrıları hemen herkesin başına gelen sağlık problemleridir.Bu ağrıların uzun süreli ve şiddetli olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de fıtıklardır. Fıtık oluşmasında en önemli nedenlerinden biri bel ve boynun kötü bir postürde yani duruşta uzun süre tutulmasıdır. Bunun üzerine bir de kilolara bağlı olarak aşırı yük binmesi eklenirse fıtıklaşma kaçınılmaz olur. Ayrıca yanlış bir duruş ile ağır bir cismin kaldırılmaya çalışılması da fıtığa sebebiyet verir.

Hadisenin şiddetine göre omurlar arasında yer alan disklerin sıvı içeriği boşalınca disklerin arasında olması gereken esnek bölüm ortadan kalkacağından bel ve boyun omurlarının esneme kabiliyeti zayıflar. Bu tablo bazen hızla seyreder ve hasta şiddetli ağrı duyar. Bazen daha yavaş ve sinsi ilerler. Diskin orta kısmı yanlara doğru şişer ve omuriliğe doğru baskı yapar. Bu durumda da baskının yerine göre bacak ve kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, his kayıpları ortaya çıkabilir. Hastalık sinsi ilerliyorsa ani bir hareket, öksürme, aksırma gibi basit bir eylem bile ana tablonun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bel ve boyun fıtıklarının büyük çoğunluğunda akupunktur tedavisi son derece etkilidir. Burada önemli olan akupunktur uzmanının cerrahi sınırlardaki vakaları cerrahiye yönlendirmesidir. Ancak fıtıkların yaklaşık yüzde 80’lik bölümü akupunktur ile iyileşmektedir.

Akupunktur tedavisi hiçbir yan etkisinin olmayışı, kolay uygulanabilmesi, hastanın vücuduna kimyasal etkili maddelerin girmeyişi, uzun süreli tedavinin risklerinin olmaması, etkilerinin hızlı ve kalıcı olması gibi özelliklerinden dolayı bu gibi hastalarda uygulanabilir.

Bel ve boyun fıtığında akupunkturun önemli etkilerinden birisi vücudun içsel dinamikleri ile üretilen ağrı kesici maddelerin artışını sağlamasıdır. Böylelikle hasta, tedavi başlangıcı ile birlikte ağrı kesicileri kullanmaktan kurtulur. Belki ilk günlerde akupunktur tedavisi ile birlikte kullanmaya devam etse bile tedavi ilerledikçe ağrı kesicileri ağızdan almayı bırakacaktır.

Bel ve boyun fıtığında uygulanan kulak ve vücut akupunkturu adale gevşetici etki yaparak bel ve boyun bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar. Kaslardaki spazm çözüldükçe rahatlama artacaktır. Böylece ağızdan alınan adale gevşeticilere de ihtiyaç kalmayacaktır.

Akupunktur ödem çözücü etkisi ile fıtık çevresindeki ödemi dağıtarak bölgeyi rahatlatır. Böylece ödemin azalması ile fıtık bölgesindeki sinirlere yapılan baskı ortadan kalkacaktır.Bu sayede varsa kol ve bacaklara vuran ağrı vb. belirtilerde azalma olacaktır.

Ayrıca akupunktur uygulaması ile vüut psikolojik açıdan da rahatlar. Bel ve boyun fıtığının etkisi ile psikolojik açıdan çökmüş olan hastaya büyük bir rahatlama etkisi verecektir. Günden güne vücudun zindeliği artacak seanslar ilerledikçe oradaki yapısal bozuklukta akupunktur tedavisi sayesinde düzelecektir.

Akupunktur tedavisi çok ağrılı durumlarda her gün uygulanabilir.Ama genellikle uygulanan prosüdürü haftada 2-3 defa uygulanması şeklindedir.Hastanın şikayetlerinin durumuna göre 15-20 seans uygulanması gerekebilir.Tedaviyi hızlandırmak amacı ile elektroakupunktur ve lazer akupunktur tedavisi de eklenebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM