Bilek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bilek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Şikayet
Bileklerinizin birinde veya her ikisinde ağrı ve muhtemelen uyuşma, karıncalanma var.

Bilek Ağrısının Nedenleri
Karpal tünel sendromu: Bileğinizde, baş parmak ve ilk üç parmağınızda ve muhtemelen yüzük parmağınızın yarısında uyuşma, karıncalanma ve ağrı var. Ağrı sanki bileğinizi kolunuzdan ayırıyor. Belirtiler geceleri artıyor ve sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetleniyor. Ancak elinizi yatağın kenarına asıp salladığınızda ağrı azalıyor. Bu uzun sürerse eliniz güçsüzleşebilir.

Karpal tünel sendromu kolunuzla eliniz arasındaki tendonların iltihaplanma ve şişme nedeniyle bilek sinirine tazyik etmesi sonucunda meydana gelir. Özellikle daktilo yazmak, montaj hattında çalışmak, örgü örmek, dikiş dikmek, golf oynamak gibi elleriyle tekrarlamalı işler yapanlarda görülür. Hamilelik ve menopozdaki hormon değişiklikleri (vajina kanaması bölümüne bakınız), şeker hastalığı (şeker hastalığı bölümüne bakınız) veya hipotiroidizm (ses kısılması bölümüne bakınız) gibi durumlar da bu sendrom riskini artırır. Karpal tünel sendromu çoğu kez kendiliğinden geçer ve kendi kendine tedavi yöntemleri büyük yarar sağlar. Ancak sinirin tümüyle hasar görmesini önlemek için ameliyat da gerekebilir.

Bilek yaralanması: Bileğinizde ağrı ve zonklama var, muhtemelen eliniz açık şekilde düştünüz. Eklemden tıkırtı veya gıcırtı sesleri de gelebilir. Bilek yaralanmalarında en sık görülen burkulma ve incinmedir (burkulma bölümüne bakınız), ancak küçük bilek kemiklerinden herhangi birinde kırıklar da söz konusu olabilir.

Enfeksiyon: Bileğinizde ağrıyla birlikte hızla şişme oldu ve ateşiniz 38,5 derece ve üzerinde. Bileğinizde enfeksiyon varsa antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Bilek Ağrısının Diğer Sebepleri:
Tendon iltihabı, artrit, enfeksiyon, osteoporoz, kist.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz, Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?
– Karpal tünel sendromu söz konusuysa, bileğinizi daha fazla hasardan korumak için dinlenme çok önemlidir. Örneğin bilek ağrınızın nedeni bütün gün daktilo yazmak ise, 1 – 2 hafta bu işi yapmayın. Bu mümkün değilse, en azından sık sık mola verin.
– Bileklerinizi sağlamlaştırmak için bileklik takın. Tıbbi malzeme satılan bir dükkandan alacağınız bilekliği 3 – 4 gün sürekli kullanın, birkaç hafta da geceleri takın.
Bilek ağrınızın nedeni yaralanmaysa, bileğinizi yukarıya kaldırın, ağrıyı ve şişi azaltmak için ilk 24 – 48 saat içinde soğuk kompres yapın. Sonraki 48 – 72 saat arasında ve şiş indikten hemen sonra (15 dakika uygulama, 20 dakika ara olmak üzere günde 3 kere) ılık nemli ısı uygulayın. Şişi indirmek ve yaralı bölgeyi korumak için bileğinize (aşırı sıkı değil, kavrayacak şekilde) elastik bir bandaj sarın.
– Ağrıyı azaltmak için bir uzmana danışarak bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Önlem
Yorucu veya tekrarlamalı hareketleri içeren işlerde sık sık mola vererek veya bileklerinizin sürekli bükülü kalmasını önleyecek başka el hareketleri yaparak karpal tünel sendromunu önleyebilirsiniz. Yazı yazarken bileklerinize destek koyabilirsiniz.

Çocuğunuzun Tedavisi
Çocuğunuz bileğini yaralarsa, bu bölümdeki kendi kendini tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir uzmana danışın.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM