Böbrek Taşı ve Belirtileri

Böbrek Taşı ve Belirtileri

Böbrek taşları hakkında..
İdrarda bulunan oksalat billurları tarafından böbreğin tam orta bölümünde oluşmaktadır. Böbrek taşları boyutsal değişiklik göstermektedirler. Bir zeytin kadar olanları aynı zamanda bir ceviz kadar olanları da bulunmaktadır. Küçük boyutta olanlar hiç bir etki göstermeksizin dışarı atılabilirler. Boyutları daha fazla olanlar ise sancı yapabilmekte ve organlarda zarara neden olabilmektedir. Büyük bir olasılıkla zarar verebilecekleri yer idrar yolları olacaktır. Mesaneye doğru yol alan taşın en çok burada sancıya ve zarara neden olduğu bilinmektedir.

Böbrek taşının nedenleri, böbrek taşı neden olur?
İnsanlarda böbrek taşının neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat bilinen; bazı insanlarda bir kere oluştu mu bunu yinelediğidir. Aile üyelerinden birinde görülmesi halinde diğerlerinde de görülme ihtimali fazladır. İleri yaştaki insanlarda pek rastlanmamaktadır. Yeterli miktarda su içmemek yani sıvı tüketmemek böbrek taşının oluşum nedenlerindendir. Özellikle yaz aylarında yüksek derecede kaybedilen sıvı aynı derecede yenilenmelidir.

Hareketsizlikte, böbrek taş oluşumu için bir neden olarak sayılabilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Sağlıksız beslenmek böbrek taşı oluşumunda rol oynamaktadır. Bu nedenle alınan besinlere oldukça dikkat edilerek, magnezyum, kalsiyum ve B6 vitaminlerini sık sık almaya özen göstermek gerekmektedir. Eğer vücudunuz sürekli böbrek taşı oluşturuyorsa bol bol ıspanak ve üzüm tüketmelisiniz. Bir çok uzman çikolatanın böbrek taşı oluşumuna iyi geldiğini savunmaktadır.

Bağırsaklarda iltihap oluşturan rahatsızlıkların olması, sarkoidoz, kemiklerde oluşan rahatsızlıklar, gut hastalığı, paratiroit bezinin çok fazla çalışması, paget hastalığı, sütalkali sendromu böbrek taşı oluşumuna neden oluşturmaktadır.

İdrar yollarında sürekli tekrar eden rahatsızlıkları olan, kalsiyumu yüksek dozda içeren ilaçları fazla miktarda alan, doğuştan bir takım hastalıkları olan kişilerde taş oluşma olasılığı daha fazladır.

Sürekli kendini yineleyen bir rahatsızlık olan böbrek taşı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri
• İdrarda farklılıkların gözlenmesi ve özellikle
kan olması
• Normalden daha fazla terleme
• Sancıların sırttan başlayarak bele doğru inmesi
• Mide bulantısı ve birlikte gelen kusma
• İdrar sıkışması
• Üşüme ve beraberinde ateş böbrek taşının belirtileri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM