Böcek Sokması

Böcek Sokması

Böcek Sokması ve Isırması Hakkında

Acı vermesine ve korkunç kaşıntıya yol açmasına rağmen, kene, karadul örümceği, kahverengi münzevi örümcek ve akrep dışındaki böcek sokması ya da ısırması vakaları ender olarak ciddidir.Ancak ısırığa veya sokmaya karşı alerjiniz varsa, çok ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.

Arı sokması: Arının zehrini akıtması bir sokma olayıdır. Ciltteki tahriş ve rahatsızlık (küçük şiş de dahil) birkaç gün içinde geçmelidir. Ancak arı sokmasına karşı alerjiniz olabilir. mide bulantısı ve kusma, nefes almada zorluk çekme, gözlerin etrafında, dudaklarda veya boğazda şişlik bunun belirtileridir, bilinç kaybı bile görülebilir.

Karadul örümceği ısırığı: Isırık acımıyor, ama karında spazm, karın sertleşmesi, nefes alma zorluğu ve muhtemelen mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, terleme, seyirme, sallanma ve karıncalanma var. Karnında kırmızı bir kum saati işareti olan yaklaşık 3 cm. genişliğinde ve 5 cm. uzunluğundaki bir parlak kara örümcek tarafından ısırılmışsınız. Veya örümceği görmediniz, ama bir odun yığınının, ahşap kulübenin yanında, bodrumda veya ev dışındaki tuvalette bulundunuz.

Kahverengi münzevi örümcek ısırığı: Mavi ya da mor alacalı bir nokta, etrafında beyaz bir halka ve onun etrafında daha büyük bir kırmızı halka oluştu. Kara örümcekten daha küçük olan ve sırtında kemana benzeyen beyaz bir şekil bulunan kahverengi örümcek tarafından ısırılmışsınız. Bu ısırık tehlikelidir.

Pire ısırığı: Ayak bileklerinizde, bel çizgisinin alt kısmında veya giysilerinizin açık bölgelerinde aşırı kaşınma veya kırmızı yaralar oluştu. Ot ya da fundalıkla uğraştınız. Yaranın ortasında küçük kırmızı böcekleri veya noktaları görebilirsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Bütün ısırıklar için: Isırık ciddi değilse ve acil yardımı bekliyor olsanız bile, hemen buz veya soğuk kompres uygulayın. Reçetesiz satılan bir ağrı kesici deneyin. Kaşıntı söz konusuysa, ciltte kuruluk bölümüne bakın.
– Kene söz konusuysa, gazyağı, petrol veya alkol kullanmayın.

Önlem
– Böceklerde temasa girebileceğiniz saman, tahta, çalılık veya benzeri yerlerden uzak durun. Koruyucu giysi giyin. Dietilolamid içeren böcek ilaçları kullanın. Bunları 2 yaşından küçük çocuklara sürmeyin ve sürerken gözlere bulaşmamasına dikkat edin.
– Arı bulunan bölgelerde parlak renkli giysiler giymeyin.
– Sizde, çocuklarınızda ve ev hayvanlarında kene olup olmadığını düzenli yoklayın.
– Koku saçan parfüm, saç spreyi veya deodoranlardan uzak durun.

Çocuğunuzun Tedavisi

– Zehirli örümcek ısırıkları çocuklar açısından yetişkinlere oranla daha tehlikelidir. Isırığın üzerine buz veya soğuk kompres koyun ve derhal acil yardım isteyin.
– Pek çok ısırık zehirli değildir. Yetişkinler için geçerli olan kendi kendine tedavi yöntemlerini uygulayın. Genelde kızartı ve şiş bir gün sonra ortaya çıkar. Isırılan bölge kaşınıyorsa, bu basit bir lokal reaksiyondur ve soğuk uygulamak yararlı olur.
– Eğer o bölge acıyorsa, ikincil bir enfeksiyon söz konusu olabilir ve doktora başvurmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM