Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?
Bilgisayar karşısında uzun süre vakit geçiren ve yoğun tempolu bir ofis çalışanı olan her birey boyun fıtığı risk grubunda yer alıyor. Genetik faktörlerin de etkili olduğu bu hastalık, kas ve sinir sistemi zayıf olan hastalarda aniden ortaya çıkabiliyor. Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşmamak için günün büyük bir kısmını hareketsiz geçirmekten kaçınmanız gerekiyor. Ancak çalışanlar için bu durum mümkün olmadığından, kalan boş vakitleri spor yaparak değerlendirmek boyun fıtığı oluşumunu engellemenize yardımcı oluyor.

Boyun Fıtığı Nedir?
Boyun, omurganın hemen üzerinde bulunan ve kafanın hem dik durmasını hem de hareket edebilmesini sağlayan kısımdır. İnsan omurgası da benzer şekilde vücudun tamamının gerektiğinde dik durup gerektiğinde harekete geçmesini sağlar. Bu fonksiyonu yerine getiren, omurga boyunca sıralanan omurların aralarında yer alan disklerdir. Vücut ağırlığının dikeyde oluşturduğu basıncı emen bu diskler, zaman geçtikçe eskimeye ve yıpranmaya başlar. Bu durum disklerin görevini gerektiği gibi yerine getirememesi ve fıtık oluşumuyla sonuçlanabilir. Sadece başın ağırlığını taşıyan boyun bölgesinde de benzer disklerden bulunur. Bu disklerin iç kısmında yer alan jelatin kıvamındaki sıvının, dış kısmında bulunan bağ dokuyu yırtması sonucu omurilik ve sinirlere uygulanan aşırı kuvvet ile boyun fıtığı belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan boyun fıtığını ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki aniden ortaya çıkan akut boyun fıtığı olup, diğeri ise uzun süreli bir hastalık olan kronik boyun fıtığıdır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?
Her yaşta görülebilen boyun fıtığıyla en sık karşılaşılan dönem 30-40 yaş aralığıdır. Boyun fıtığı belirtileri ise tam olarak fıtığın oluştuğu yere, akut mu yoksa kronik mi olduğuna ve iyileşme süresine göre değişiklik gösterir. “Hastaların en sık karşılaştığı boyun fıtığı belirtisi nedir?” derseniz, bunlar:
· Vücudun tek tarafında başlayıp kol bölgesine yayılan ağrı
· Parmak uçlarına uzanan ağrı ve uyuşma
· Ağrının yayıldığı kolda yaşanan kuvvet kaybı
· Yürüme ve denge bozuklukları şeklinde sıralanır.
Genel olarak hastaların şikayetleri bu yönde olsa da akut boyun fıtığı belirtileri arasında tek taraflı, kürek kemiğine ve göğüsün üst bölgesine yayılan ağrıların baskın olduğu bilinmelidir. Öksürme, hapşırma gibi reaksiyonlar bu ağrıların artmasına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?
Boyun fıtığı belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Herhangi bir travma olmaksızın bir sabah uyandığınızda boyun fıtığı belirtileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilk olarak boyun hareketlerinde kısıtlanmalar ve ağrılar oluşur. Boynun ön tarafından arka tarafına uzanan hareket ekseninde yaptığınız gerilme hareketleri yani ekstansiyonu, boyun fıtığına sahipseniz ağrıların artmasına neden olur. Boyun ve omuzda başlayıp kollara doğru inen ağrılar yalnızca boyun fıtığı belirtileri arasında yer almaz. Başka hastalıklara da işaret edebilen bu gibi şikayetlerin kronikleşmesi durumunda mutlaka uzman tarafından muayene edilmesi ve bu şekilde tanı konulması gerekir. Hastada boyun fıtığı olup olmadığının anlaşılması için genellikle düz röntgen incelemesi yapılır. Bunun yanı sıra MRI ve EMG incelemeleri de yapılarak boyun fıtığı tanısı konulabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Akabinde Tedavi Süreci
Boyun fıtığı belirtileri hayatınızı zorlaştırmaya başladığında ilk olarak uzman kontrolünde denenmesi gereken boyun fıtığı tedavisi yöntemi, manuel tedavidir. El ile yapılan bu uygulama bir çeşit fizik tedavidir. Kas ve sinir hastalıklarında mucizevi sonuçların alınabildiği bu yöntem, doğu ve batı tıbbında kanıtlanmış bir başarıya sahiptir. Genellikle fizik tedavi ile birlikte 3-5 seans uygulansa da, seans sayısı ve tedavinin uygulanıp uygulanamayacağı durumlar hastadan hastaya değişiklik gösterir. İlaç ve fizik tedavi ile iyileşmeyen boyun fıtığı tedavisinde ise cerrahi müdahaleye başvurulur. Sıradan ameliyat tekniklerinin uygulanması için hassas bir bölge olan boyun ve omurilikte mikrocerrahi ile tedavi yöntemi tercih edilir. Omurgası bozulmayan hasta 1 gün içinde yürütülür ve taburcu edilir. Hastalar 2 gün sonra pansumanlarını aldırıp banyo yapabilir. Ameliyattan sonra kolayca hareket edebilen hastalar için iki hafta sonrasına boyun fıtığı egzersizleri ile düzenlenmiş bir program oluşturulur. Diğer ameliyatlarla kıyaslandığında “minimal invaziv cerrahi” adı verilen bu yöntem, hasta açısından daha az stresli ve sosyal hayata dönüşün kolaylaştırıldığı bir yöntemdir.

Boyun fıtığı belirtileri ile karşılaştığınızda uzman desteği almanız yaşam kalitenizi artırmak açısından son derece önemlidir. Florence Nightingale Hastaneleri’nin boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi alanında uzmanlaşmış hekimleri bu konuda ihtiyacınız olan desteği size sağlar. Boyun fıtığı belirtileri eksenindeki şikayetleriniz doğrultusunda, varsa boyun fıtığı teşhisini koyduktan sonra en etkili tedavi yöntemlerine başvurur. Cerrahi müdahalenin gerektiği durumlarda mikro cerrahi yöntemi ile boyun fıtığı ameliyatını rahat bir şekilde atlatmanızı sağlar. Boyun fıtığından şikayetçiyseniz vakit kaybetmeden Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman hekimlerine danışın.

Detaylı bilgi almak için: https://www.florence.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM