Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insan hayatının belirli dönemlerinde boyun ağrısından şikayet etmektedir. Bu boyun ağrıları çoğunlukla boyunu oluşturan kemik ve eklemlerin arasında bulunan disklerin oluşturduğu sorunlardır.

Boyundaki kemiklerin arasında bulunan disklerin yani yastıkçık denilen kıkırdakların deforme olup boyundaki ve kollara giden bölümdeki sinirlere baskı yapmasından dolayı oluşan hastalığa boyun fıtığı denilmektedir.

Boyundaki bu disk yapısı hastanın yaşam şekline, fiziksel aktivitelerine, beslenmesine ve genetik yollarla bu hastalığı taşıyıp taşımadığına bağlıdır fakat çoğunlukla 40 yaşından sonra bu kıkırdak yapı bozulmaktadır ve boyun ağrıları baş göstermektedir.

Boyun Fıtığının Belirtileri
Boyun fıtığının ilk belirtisi kollarda, boyunda ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılardır. El ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma da görülmektedir.

Boyun fıtığının diğer bir belirtisi ise ellerde ki koordinasyon bozukluğudur. Bunun dışında disk kaymasından etkilenen sinirler çoğunlukla kolun üst bölümü, parmaklar ve bilekte ki sinirlerdir bu sinirlerde güçsüzlük meydana gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM