Cildi Temizleme, Nemlendirme ve Besleme Teknikleri

Cildi Temizleme, Nemlendirme ve Besleme Teknikleri

Cildi temizlemek, nemlendirmek ve beslenmek; cildin gençliğini ve tazeliğini korumak için anahtar kelimeler.

Bitki özlü temizleyici sütler, hassas ciltlerin duyarlı yüzeyinin temizlenmesini ve cildin nemlendirilerek dinlenmesini sağlar. Kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak birkaç dokunuşla, cildinize hissedilebilir bir kayganlık, yumuşaklık ve tazelik kazandırabilirsiniz. Temizleyici sütleri sabahları makyaj öncesinde ve akşamları cilt temizliği sırasında kullanmalısınız. Daha sonra cildinizi besleyici tonik ile silmelisiniz. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan toniklerin sıkıştırıcı ve yatıştırıcı etkisi de var.

Cilt temizliğinde en büyük sorunu, kuru ciltlerin bakımı oluşturuyor. Bu tür ciltler için geliştirilmiş kozmetikler, herhalde diğer ciltlerin ihtiyaçlarına herhalde diğer ciltlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırlananlardan daha fazla. Aslında, kuru cildin bakımı, normal ya da karışık olup da yıllar geçtikçe kuruyup ve nemini kaybetmiş bir ciltten daha kolay. Cildin su ve yağ kaybetmesi, cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak, fazla güneşlenmek, cilt bakımına gereken özeni göstermemekle ilgili. Bunun yanında, çevre kirliliği, stres gibi dış etkenler de cilt özelliklerinin değişmeside etkili olabiliyor. Dolayısıyla, normal bir cilt bile, hassas veya alerjik hale gelebiliyor. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:

1-Cildi kuru olan erken yaşlanır’ diyenlere inanmayın. Önemli olan, cildin tüm işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayabilmek. İyi bakılmamış yağlı bir cilt de vaktinden önce yaşlanabilir.

2-Milyonlarca deri hücresinin içinde su tutulması, cildin çevre koşullarına uyum sağlanmasının bir sonucudur. Bu durum, atmosfere ve cildin doğal nemlendirme faktörüne, yani su ve yağdan oluşan, kalıtımsal üst tabakasıyla özel dönemlerde (Ergenlik, adet dönemi, hamilelik, menepoz ya da hastalıklar) değişen hormon dengesine bağlıdır.

3-Temizlemek, tonik uygulamak, nemlendirmek ve beslemek tüm cilt tipleri için geçerli anahtar kelimelerdir. Cildin karma olması gibi belirsiz bir durum söz konusuysa, özellikle nemlendiricinizi normal ciltler için hazırlatılmış kozmetiklerden seçin. T bölgesini (burun, alın, çene) yağdan arındırmak için de sıkıştırıcı tonik uygulayın. Ama en iyisi, güvenilir bir güzellik uzmanından kendi durumunuza uygun ürünlerin seçimi konusunda fikir almaktır.

4-Cildiniz yağlıysa: yağlı cilt, yağ üretimini daha da artıran fazla alkollü tonikleri kaldıramaz. İçinde sıkıştırıcı özellikle doğal maddeler bulunan tonikleri tercih edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM