Cilt Bakımı Gerekli mi?

Cilt Bakımı Gerekli mi?

Her gün cilt sağlığı, cilt bakımı ile ilgili pek çok haber, yorum ve öneriyle karşılaşıyoruz. Sağlıklı cilt, yeterli şekilde nemlendirilmiş sağlıklı bir epidermis(derinin üst tabakası) ile birlikte dengeli beslenme ve güneş ışınlarından korunma ile mümkün olur. Yorgun, stresli ve kötü beslenen kişilerin cildi hemen bunu yansıtır.

O yüzden bizi dış etkenlerden koruyan çok önemli bir organımız olan cildimize bakım yapmak çok önemli. Cilt bakımı yaparken seçilen ürünün kalitesi kadar, cilde uygun ürün seçimi de çok önemlidir.

Cilde uygun ürün nasıl seçilir, nasıl uygulanır?
Bu yüzden hangi ürünün kullanılacağına karar verebilmek için bakıma başlamadan önce kapsamlı bir cilt analizi yapmak gerekir. Böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin kuru, yağlı, normal, hassas veya olgun olduğuna karar verebiliriz. Cilt yaşımız her zaman biyolojik yaşımızla aynı olamayabilir. Yaşından daha genç veya daha olgun gösteren kişilerin bu durumu hep cilt yaşları ile alakalıdır. Cilt bakımı yaparken yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanılması gerekir. Cilt sağlığının devamlılığı için günlük olarak uyanır uyanmaz cildi sakinleştiren maddeler içeren ürünlerle temizleyebilirsiniz. Ardından alkolsüz bir tonik ile yüz silinebilir. Cilt nemini kaybetmeden antioksidan içeren bir serum sürülmelidir. Cilt serumu emdiği zaman vitaminli nemlendiriciyle cilt temizliği ve bakımı bitirilir. Dışarı çıkmadan güneş koruyucu kullanılması da ayrıca dikkat edilmeği gereken bir konulardan biri.

Her cildin ihtiyacı farklıdır!..
Artık her cilt yapısına uygun ürünler üretilmekte. Tamamen kendi cildimize özel ürünler istiyorsak, bunu da karşılayabiliyoruz. Bunun için önce hangi baz kremi kullanacağımıza karar veririz. Cildimize göre normal, kuru, yağlı, hassas cilt yapısına uygun bir baz seçebiliriz. İçine uygun özlerden seçim yaparak ilave edebiliriz. Mesela sıkılaştırıcı etki için deniz yosunu özü, kuru ve hasarlı ciltler için aloe vera, güneş hasarları ve küçük yaralarda ekinazya özü, yeşil çay, hamemelis özleri kullanılabilir. Özel etken maddeler de bazın içine ilave edilebilir. Cilt bariyer hasarlarında CM Glukan ilavesi atopik ciltler için Hyaluronik asit,kızarık çatlak ciltler için D-Pantenol, nemsiz ciltlerde üzüm çekirdeği yağı veya diğer seçeneklerde kullanılabilir.

Farklı cilt yapılarının ihtiyaçlarına göre hazırlanan kişiye özel bakım ve koruma kremleri cilt yapısı ve ilkeleri temel alarak hazırlanır. Etken maddelerin elde edildiği doğal özleryapıları bakımından cildin bariyer tabakası ile benzerlik göstermekte ve aynı koruma prensibi ile çalışmaktadır. Cildinizin ihtiyaç duyduğu etken maddenin karıştırılması sonucu elde edilen kremler hızlı emilim sağlayıp, kalıcı etki yaratırlar.

Görüldüğü gibi dermokozmetik ürünler cilt bakımı konusunda bize çok fazla seçenek sunuyor. Burada hatırlatmakta fayda var, dermokozmetik tanımı, eczane kanalı ile satılan ürünler için geçerlidir. Nasıl ilaç için sadece eczaneden reçetelerimizi güvenle karşılıyorsak, dermokozmetik içinde eczacımızdan danışmanlık alıp, eczaneden ürün tedarik etmek en güvenli yol olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM