Cinsel İktidarsızlığın Sebepleri

Cinsel İktidarsızlığın Sebepleri

Erektil Disfonksiyon olarak bilinen cinsel iktidarsızlık dünya çapında birçok erkeğin korkulu rüyasıdır. Cinsel iktidarsızlık erkeklerin ereksiyon olamama veya ereksiyonu sürdürememesi ile karakterize edilir. Birçok hayatlarının bir döneminde bu sorun ile karşı karşıya kalır. Yapılan çalışmalar bu sorunun ileri yaşlardaki erkeklerde daha sık gözlemlendiğini ortaya koymuştur.

Nadir olarak ortaya çıkan cinsel iktidarsızlık problemi önemli bir sorun değildir. Bununla birlikte uzun süreli devam eden cinsel iktidarsızlık problemi kişide duygusal strese neden olabilir. Uzmanlar psikolojik etmenlerin iktidarsızlık problemi üzerinde yaklaşık %10-%20 oranında etkili olduğunu düşünmektedirler. İktidarsızlık problemine neden olan psikolojik faktörler anksiyete bozuklukları, depresyon, post-travmatik stres bozukluğu, mental yorgunluk, psikolojik travma ve cinsel sorunlardır. Duygusal nedenler arasında ise stres, öfke, korku, endişe ve ilgisizlik bulunmaktadır.

Bazı sağlık problemleri de iktidarsızlık sorununa neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunları arasında kalp rahatsızlıkları, diyabet, yüksek kan basıncı, prostat ameliyatı, karaciğer ameliyatı, yüksek kolesterol, kötü kan dolaşımı, bazı sakatlıklar, hormonlar, tiroid problemleri, Parkinson hastalığı yer almaktadır.

İktidarsızlık aynı zamanda kişinin yaşam tarzına bağlı olarak da gelişebilir. Sigara, aşırı alkol tüketimi, obezite, vazı ilaçlar, egzersiz eksikliği gibi yaşam tarzına ilişkin problemler de iktidarsızlığa neden olabilir. Yaşam tarzında yapacağınız bazı değişiklikler iktidarsızlık probleminizden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bazı ilaçların yan etkileri kişinin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Kan basıncı ilaçları, bazı sakinleştiriciler, anti depresanlar, antihistaminler, iştah kapatıcılar ve beta blokerlar kişide kısa süreli iktidarsızlığa neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM