Çocuğunuz Neden Hala Konuşmuyor?

Çocuğunuz Neden Hala Konuşmuyor?

Çocuk için konuşmayı öğrenmenin uzun ve karmaşık bir olgu olduğunu belirten uzmanlar, bu dönemin rahat ve sorunsuz atlatılmasında anne-babalara önemli görevler düştüğüne dikkat çekiyor.

Çocuk ne zaman konuşmaya başlar?
Çocuğun ilk anlamlı sözcüğünü genelde bir yaş civarında söylediğini, bazı sözcük ve basit emirleri anladığını, 18. aydan itibaren de kelime bilgisinin artmaya başladığını ifade eden uzmanlar, çocuk iki yaşına geldiğinde ise 2 sözcüklü cümleler kurmaya başladığını ve çevrelerindeki hemen herşeyi isimlendirdiklerini anlattı.

Duygusal eksiklik geç konuşma nedeni
Uzmanlar “duygusal çatışma, sevgi, şefkat eksikliği ve ilgisizlik konuşmanın önündeki en önemli engeldir. Bu özellikle erkek çocuklarda daha etkili oluyor. Ayrıca, ailelerin, çocuğun yanında sürekli tartışması, dilin bir tartışma aracı olduğu bilincinin gelişmesine neden olur” dedi.

Konuşma yeteneği, oyun çağında gelişiyor
Üç yaşından itibaren oyun çağına giren çocuğun motor becerilerinin gelişmesiyle, çevre üzerinde egemenlik kurmaya çalıştığını belirten uzmanlar, sayı sayma, şarkı söyleme, şiir okuma ve çevresindeki dünya hakkında sorular sormanın da dil ve zihinsel yetenekleri ilerlettiğini kaydetti. Bu nedenle anne-babaların, çocukları ile bu dönemde yetenekleri üzerinde yoğunlaşmaları, sorularını karşılıksız bırakmamaları öneriliyor.

Geliştirici oyuncaklar seçilmeli
Okul öncesi çağda oyunun, çocuğun sosyalleşmesini sağladığını, duygularını ifade edebilmesi ve büyümesini yansıtabilmesi için en uygun yol olduğunu anlatan uzmanlar, “Bu nedenle çocuğa alınacak oyuncaklar pahalı bebek ve elektronik oyuncaklar değil, çocuğun güvenle ve çok amaçlı olarak kullanabileceği biçimde seçilmelidir” dedi.

Okul öncesi eğitim
Okul öncesi eğitim kurumlarının da çocuğun dil gelişiminde önemli bir etken olduğuna işaret ediliyor.Çünkü okul öncesi kurumlar, günümüz toplumlarında çocuğun giderek artan güvenli oyun imkanı ve yaşıtları ile birlikte bulunma ve sosyal gelişim ihtiyaçlarına cevap verebilmek açısından önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bu nedenle çocuklar 4 yaşından itibaren bu tür kurumlara gönderilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM