Çocuk Felci, Nedenleri ve Tedavisi

Çocuk Felci, Nedenleri ve Tedavisi

Son dönemlerde insan sağlığı, birçok farklı şekilde tehdit altında bulunmaktadır. Özellikle yeni doğan çocuklar, hava kirliliği ve bu gibi nedenlerden dolayı çok byük sağlık tehtidi altında bulunmaktadır. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan problemlerden birisi de kuşkusuz ki çocuk felci olarak bilinmektedir. Bu hastalık, hem çocuklar için çok kötü ve işklenceli bir süreç, ebeveynler için ise acı dolu zamanlar anlamına gelmektedir. Son dönemlerde çocuklarda genellikle görülen problemlerden birisinden bahsediyoruz.

Çocuk felci, bir çeşit hastalıktır ve ilk olarak çocuklara ağız yolu ile girerek akciğere yerleşmektedir. Akciğer üzerinde birçok farklı şekilde sorunlar ortaya çıkarmakta ve çok büyük problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu hastalık, çocuktan çocuğa geçebilecek bulaşıcı bir hastalık olarak nitelendirilir. Ağız yolu ile alındığından dolayı, yine nefes ya da tükürük yolu ile bir başkasına bulaşabilme ihtimali gerçek anlamda yüksektir. Bu nedenle bu hastalık süreci boyunca çocuklarınıza çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu dikkat süreci, her zaman olduğu gibi öncelikle ebeveynlerde bitiyor. Şimdi hastalığı biraz daha yakından inceleyelim.

Çocuk Felci Nedenleri
Bu hastalığa yakalanmak için birçok farklı sebep bulunmaktadır. Ağız yolu ile alınan bir mikrop olduğundan dolayı, kısa zaman içerisinde bulaşıcı etkisi ile çevredeki insanları da olumsuz bir şekilde etkileme şansı bulunur. Geçmiş dönemde bu hastalık çok daha sık görülürdü. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de hastalıkla mücadele edilmemesiydi. Ancak günümüzde TIP çok ilerledi ve insanların sağlık sorunu yaşama riskleri önemli ölçüde azaldı. Bu problemin görülüş sıklığı da gerçek anlamda ortadan kalktı ancak hala görülmesi mümkün. Genellikle çocukların bu hastalığı kamtıkları ortamlar arasında kirli ortamlar, kanalizasyon, sinek ve bu gibi haşaratlar nedeni ile çocuk felci durumu ortaya çıkabilmektedir.

Ancak aşılama sistemi ve hastalıklar ile mücadele zihniyeti geliştikçe, insanların çocuklarını koruma olasılıkları da bir o kadar artmış, kısa zaman içerisinde bu hastalığın görüldüğü insan sayısı gerçek anlamda azalmıştır. Tabi ki görülen çocuklar hala mevcut ve birazdan sizlere bu hastalıktan çocuklarınızı nasıl koruyabileceğinizden bahsedeceğiz.

Çocuk Felci Tedavisi
Bu hastalık, yukarıda da bahsettiğimiz üzere sağlık sorunu yaşayan bebeklerin en büyük problemlerinden birisi olacaktır. Elbette zaman içerisinde bu problemi önlemek ya da çocuğunuzun yakalandığı bu hastalıktan koruyabilmeniz mümkün olacaktır. BU hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi de aşılama sistemidir. Çocuklarınızın aşılarını düzenli bir şekilde yaptırdığınız takdirde, dışarıdan gelebilecek sorunlara karşı çok daha dikkatli olmasına yardımcı olabileceksiniz. Bunun dışında bağışıklık sistemi, bu sorundan kurtulmak için en önemli faktörlerden birisidir.

Bu durumdan çocuğunuzun düzenli bir şekilde beslenmesini sağlayarak kurtulabilirsiniz. Böyle bir durumda, doktorunuza başvurarak en uygun tedavi yöntemlerini danışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM