Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık

Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık

Bir bebeğin doğumuyla birlikte göz sağlığı ile ilgili problemler de başlamaktadır. Çocuklar çoğu zaman, kendilerinde bulunan bir göz rahatsızlığının farkında olamadıkları için rutin göz muayenelerinin önemi büyüktür.

Çocuklar, bir referans noktaları olmadığından, çocuk hekimi yönlendirmediyse ve aile rutin kontrolleri yaptırmadıysa, ileride çözümü güç olan problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Yeni doğan bebeklerde en sık görülen sağlık sorunları, enfeksiyonlar ve gözyaşı kanal tıkanıklığıdır. Bu göz rahatsızlıklarını yaşayan bebeklerde çapaklanma, sulanma ve kızarıklık gibi belirtiler görülmektedir. Bu enfeksiyonların bir kısmı, gözde katmanların perfore olmasına yani delinmesine dahi sebep olacak derecede ciddi olabilir.

Yeni doğan bebeklerde, daha çok yaşlılık hastalığı olarak bilinen katarakt ve glokom (göz tansiyonu) gibi hastalıklar da görülebilir. Bu hastalıklar, erişkin hastalara göre bebeklerde çok daha zor tedavi edilen, hastalığın seyri ve tedavisi de zor olan hastalıklardır. Erken tanı bu hastalarda çok önemlidir. Bu hastalarda tedavi kesinlikle cerrahi müdahaledir ve olabildiğince erken (ilk 2 ay) planlanması gerekir. Dolayısıyla hiç sorun görülmüyorsa dahi ilk 2 ayda yapılacak taramalar son derece önemlidir.

Çocuklarda baş ve göz ağrıları, ders çalışırken çabuk yorulma, konsantrasyon eksikliği, gözlerde yanma-batma-sulanma ve gözleri kısarak bakma gibi belirtiler olabildiğince hızlı bir şekilde göz muayenesini gerektiren bulgulardır.

Çocuklarda kritik süreç dediğimiz 4-5 yaşa kadar olan dönem, göz tembelliği tedavisi açısından önemli bir dönemdir. Göz tembelliği her iki gözde ya da çoğunlukla tek gözde olabilir. Görme keskinliğinin gözlükle dahi tam sağlanamaması, iki göz arasında görme keskinliği farkının olmasıdır. Bebeklik ve çocuklukta görmeyi bozan her göz problemi buna neden olur. En sık görülen nedeni tek taraflı şaşılıklar ve anizometropi olarak adlandırılan iki göz arası kırma kusuru yani numara farkının fazla olmasıdır.

Her iki gözde çok yüksek kırma kusuru olması, her iki gözde tembellik nedenidir. Ayrıca yapısal ve organik bozukluklar da (katarakt, retina hastalıklar, korneada lekeler, kapak düşüklüğü) görme tembelliğine neden olur. Tedavide öncelikle altta yatan sebebin ortadan kaldırılması gereklidir. Varsa kataraktın, kapak düşüklüğünün cerrahi ile düzeltilmesi ilk aşamadır. Sonrasında varsa, kırma kusuru gözlükle düzeltilmelidir. En son ve zor kısmı kapatma tedavisidir.

Şaşılıklar da görme tembelliğinin en sık sebeplerinden biridir. Objeleri tek olarak algılamamız ve derinlik hissi, gözlerin paralel olması ile mümkündür. Bu paralelliğin bozulması, şaşılık olarak adlandırılır.

Bunlara rağmen kaymanın devam ettiği durumlarda şaşılığın cerrahi ile düzeltilmesi gereklidir. Gözlükle düzelen şaşılıklarda, gözlük çıkarıldığında görülen kayma, cerrahi tedavi gerektirmez. Şaşılık cerrahisi, gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Cerrahi sonrası gözlüğe ek olarak kapatma tedavileri ile devam edilir. Tek cerrahi, şaşılık tedavisinde yeterli olmayabilir, tekrar cerrahi müdahale gerekebilir.

Kaynak: Quality of Magazine

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM