Çocuklarda Ağız Sağlığı ve Obezite İlişkisi

Çocuklarda Ağız Sağlığı ve Obezite İlişkisi

Obezite, dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır. Obezite genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan kompleks, multi-faktöriyel ve kronik bir sağlık sorunudur. Günümüzde gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği hareketsiz yaşam koşulları, dengesiz ve yanlış beslenme sonucu obezite artmaktadır. Her yaşta sıklıkla görülmekte malesef.

Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar arasında obezite alarm verici düzeyde artış göstermektedir. Bunun yanında fazla kilolu çocuklarda ve erişkinlerde diş çürüğünün görülme sıklığı oldukça fazladır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada (Hatemi ve ark. 2002) erişkinlerin %42’sinin aşırı kilolu ve bunların %25’inin ise obez olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde çocuklar arasında yapılan çeşitli yöresel çalışmalarda %7, %12 ve %17 gibi oldukça yüksek oranlarda obezite olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan çalışmalarda obezite ile diş çürüğü arasında sağlam bir ilişki tespit edilememiştir. Ancak bir teoriye göre, obezlerde diş çürüğünün arttığı daha sonraları ise bireylerde diş sağlığı sorunlarının ağırlaştığı yani dişlerde aşırı çürükler, ağrılar ve diş kayıpları sonucu çocukların beslenme zorluğu çektiği ve sonucunda zayıfladıkları tahmin edilmektedir. Araştırmalar obez çocuklarda diş eti hastalıklarının da daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Bildiğiniz gibi diş eti hastalıkları da günümüzde diş kayıplarının en önemli sebeplerinden biridir.

Sonuç olarak çağımızın en büyük problemlerinden obezite; ağız ve diş sağlığı açısından da mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM