Çölyak Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Çölyak Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Çölyak Hastalığı Nedir?
Uzmanların tanımlamasına göre, yenilen tüm yiyecekler yemek borusundan mideye, oradan ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa gider. Yiyecekler midede hazmedildikten sonra sağlık için gerekli olan tüm besin maddeleri ince bağırsakta bulunan villus çıkıntıları sayesinde emilerek kana karışır. Villuslar olmadan vücut hiçbir besin maddesini ememez.

Çölyak hastalarında glüten maddesi villuslarııı yapısını yok ettiği için vücut gerekli olan besin maddelerini alamaz ve bağışıklık sistemi bozulur. Böylece çölyak hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalığı ince bağırsak alerjisi olarak da tanımlayabiliriz. Çölyak hastaları buğdayda, arpada, çavdarda ve yulafta bulunan, “glüten” denilen ürüne tahammül edemezler. Genetik bir hastalık olan çölyak hastalığı çocukluk, ergenlik ve orta yaşlarda görülebilir. Bu hastaların normal ekmek, pasta, makarna, börek, bisküvi gibi beyaz unlu ürünler tüketmemesi gerekir. Glüten içermeyen mısır, pirinç, soya ve patates unlarını rahatlıkla tüketebilirler. Çölyak hastalarının beslenme alışkanlıkları gibi yaşam tarzları da düzenli olmalı. Bol bol yürüyüş yapmaları ve yeterli uyku almaları da tavsiye edilir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri
*Karın ağrısı ve ishal
*Aşırı öfke ve sinirlilik
*Haddinden fazla kilo kaybı
*Boy uzamasında yavaşlama
*Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
*Açık renkli ve kötü kokulu dışkı
*Kemik ağrısı
*İleriki yaşlarda kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflaması
*Geçmeyen ağız içi yaraları

Çölyak Hastalığının Tedavisi
Çölyak hastalarının, hastalık teşhisi konduktan sonra ömür boyu glutensiz diyet uygulamaları gerekiyor Glutensiz diyet, glüten içeren tüm gıdalardan sakınmak ve o yiyecekleri tüketmemektir. Diyet uygulanmaya başladıktan sonra villusların hiç zarar görmemiş gibi çalışmaya devam ettiği ve şikayetlerin ortadan kalktığı görülmüştür

Çölyak Hastaları İçin Önemli Noktalar
Çölyak hastaları dışarıda pastane, restoran ve kafelerde yemek yiyemez. Yediği her yiyeceği sorgulamak durumundadırlar. Bu konuda annelere büyük görev düşüyor. Çölyak hastası olan çocuklarına, glutensiz beslenme alışkanlığını benimsetmeleri, bunu bir yaşam biçimi haline getirmelerini sağlamaları ve sosyal yasamdan geri kalmamaları için yol gösterici olmalıdırlar. Dışarıda satılan gıdaları evde hazırlayarak bu ürünlere özenmelerini önleyebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM