Dikkat Güneş Çarpmasın!

Dikkat Güneş Çarpmasın!

Yazın gelmesiyle beraber artan hava sıcaklığı nem ile birleştiği zaman insanlarda çarpıntı oluşturarak çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle öğlen sıcaklığında güneş altında çalışmak zorunda olan insanlarda daha fazla görülmektedir.

Güneş Çarpması Neden Olur, Nasıl Oluşur?
İnsan vücudu artan vücut ısısını azaltmak için terleme mekanizmasını kullanarak vücuttan ter bezlerinden tuzlu bir salgı olan teri deri yüzeyine göndererek buharlaşmasını sağlar. Fakat nemli havalarda bu buharlaşma olayı olmadığı için insanlar bu mekanizmayı kullanamaz ve vücut ısısı artmaya başlar ve ısı, sıcaklık çarpması meydana gelir. Sadece nemli havalarda değil aynı zamanda durgun havalarda da hava akımı olmadığı için vücuttan ısı atılımı zor olur.

Güneş çarpmasının belirtileri olarak terleyememe, vücut ısısının 40 derece gibi çok yüksek değerlere çıkması hatta koma gibi farklı sinirsel belirtileri sayabiliriz. Isı ve güneş çarpması olduğu durumlarda ilk yardım olarak, hastayı öncelikle gölge ve serin bir yere alıp vücut ısısını düşürme sağlanmalıdır. Soğuk duş mümkünse uygulanmalıdır. Eğer durumu çok acil ise ilk yardım ekiplerine başvurulmalıdır.

Bu makale www.saglikbilgileri.net‘e aittir.Başka sitede okuyorsanız bilin ki çalıntıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Oldukça sık görülen bir durum güneş çarpması. özellikle şu sıcak günlerde en fazla hastanelere götüren durum olsa gerek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM