Diş Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Diş Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Şikayet: Bir veya birkaç dişinizde içten içe, zonklayan veya keskin bir ağrı var.

Diş Ağrısının Nedenleri
Diş çürümesi: Dişiniz zonkluyor. Ağrı kesiliyor ama tekrarlıyor, hem soğuk hem de sıcak yiyecek ve içeceklere ve soğuk hava solumaya karşı hassasiyet söz konusu. Dişinizde, diş özünün içindeki sinirim iltihaplanmasına yol açan bir oyuk, dolgu veya hasar var. Diş çürümesinin en sık görülen nedeni aşırı şeker tüketimiyle birlikte dişlerin temiz tutulmamasıdır. Şeker, bakterilerin asit üretmesine yol açar, asit diş minesine hasar verir, diş özüne girer, iltihap ve ağrıya yol açar.

Dişçiden gelmiş olmak: Kısa süre önce dolgu yaptırdınız ve ısırdığınızda o dişinizde birkaç saniye ağrı oluyor.

Dişeti hastalığı: Diş etleriniz hemen kanıyor, çekilmiş ve koyu kırmızı, şiş, parlıyor ve dişleriniz soğuk ve sıcağa karşı hassas. Nefesiniz kötü kokuyor. Bunun nedeni dişeti iltihabı olabilir. bu hastalıkta dişetleri dişin diplerinden çekilir ve ısıya karşı hassas alanlar oluşur.

Apse: Sürekli ağrınız var, iyi ısıramıyorsunuz, dişinizin biri sallanıyor veya ateşiniz var. Diş diplerinde bir “cep” meydana getiren bir diş çürümesi, diş hasarı veya dişeti hastalığının oluşturduğu cerahatin sonucu olan apse söz konusu olabilir.

Şakak – altçene eklem sendromu: Çene ekleminiz iltihaplandı / şişti ve başınızda, yüzünüzde, dişinizde, boynunuzda ve/veya omuzlarınızda ağrı var. Kulaklarınız çınlayabilir ve ağzınızı açıp kapattığınızda tıkırtı duyabilirsiniz. Bu durum çene kemiği etrafındaki kasların ve bağların aşırı gerilmesi veya yerinden çıkmasıyla oluşur.

Diş Ağrısının Diğer Nedenleri
Kırılmış diş veya dolgu, kaynamış diş, sinüzit, nevralji.

Diş Ağrınız Varsa Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Buz koyun ve ağrıyı kesmek için bir uzmana danışarak reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın.
– Ağrıyı göz ardı etmeyin.
– Hassas dişe diş macunu koyabilirsiniz ama prospektüsünde yazılanları iyi okuyun. (Bunu kısa süre uygulayın, ağrı sürer veya şiddetlenirse, diş hekimine gidin.)

Diş Ağrısı İçin Önlem:
– Diş hekiminizin önerdiği şekilde dişlerinizi düzenli fırçalayın ve diş ipi kullanın.
– Abur cuburdan, özellikle şekerlemelerden uzak durun veya bunları en aza indirin. Atıştırmak istediğinizde kuru yemiş veya peynir yiyin. Bunlar şekerin yol açtığı asit oluşmasını giderir. Ancak bu yiyeceklerin yağ miktarının fazla olduğunu da unutmayın.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM