Diş Beyazlatma (Bleaching) ve Detayları

Diş Beyazlatma (Bleaching) ve Detayları

Diş Beyazlatma / Bleaching ve Detayları Hakkında:
Estetik; güzelliğin insanı olumlu etkileyen bir değer olarak ortaya çıkmasında gizlidir. Çağdaşlığı özümsemiş modern toplumlarda yaşayan bireyler dişlerinin görünümüne ve estetiğine artık önem vermektedirler. Yüz estetiğinde en çok dikkat çeken bölgeler gözler ve dişlerdir. Yapılan araştırmalar insanların yaklaşık %10 nun dişleri gözükmesin diye gülmekten çekindiklerini ortaya koymuştur. Bazı kişilerin gülerken dişlerinin görüntüsünden ve renginden utandıkları için elleriyle ağızlarını kapattıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Koyu diş renginden doğan bu estetik ve sosyal problemin artık çözümü kolay. Kahve, sigara, çay gibi dişi boyayan besinlerin tüketimi, yaşlanma süreci, dolgular, hamilelik ve bebeklikte kullanılan bazı antibiyotikler (tetracycline), aşırı florid kullanımı, süt dişindeki iltihaplanmalar nedeni ile dişlerde istenmeyen renk değişimi olur. Bazen de genetik olarak koyu diş rengine sahip olunabilir Bu rahatsız edici diş renginden 1 saat gibi kısa bir süre de kurtulup dişlerin minesine zarar vermeden doğal diş beyazlığına ulaşmak mümkündür.

Başka bir deyişle öğle tatilinizde hekiminizi ziyaret ederek dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Diş beyazlatma (bleaching) tekniğiyle doğal diş rengi 3-4 ton açılabilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi için hekime müracaat ettiğinizde yapılacak ilk tedavi, öncelikle dişler üzerinde birikmiş olan eklentilerin (plak, tartar, diş taşları) uzaklaştırılmasıdır. Daha sonra bleaching işlemi esnasında diş etlerine zarar vermemek için diş etleri koruyucu bir tabakayla kapatılır ve beyazlatma safhasın da, ağartıcı ilaç dişler üzerine fırçayla sürülür. Beyaz renkli ışık kaynağı ile dişlerin üzerine belli yoğunlukta ve uzaklıkta ışık verilir. Işık kaynağı ve ilaç, dişleri beyazlatmaya başlar. Hemen ilk seanstan sonra sonuç alınır.

Gerekirse bir seans daha aynı işlem uygulanabilir. Tek bir dişe yada gülme hattında gözüken tüm dişlere yapılabilir. Diş beyazlatma işleminden sonra dolgular ve protezlerde renk değişimi gözlenmez. Bundan ötürü ağızda estetik amaçlı yapılacak tedaviler (dolgu ve porselen kron vs), beyazlatma işlemi sonrasına ertelenmelidir. Tedavi bitiminde doğacak olan soğuk ve sıcak hassasiyeti kısa bir süre sonra geçer. İki gün bazı yiyecek ve içecekler yasaklanır. Yılda bir kere ulaşılan diş rengini korumak için, pekiştirme beyazlatması gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM