Diş Çarpıklığının Tedavisinde Görünmeyen Diş Teli: Lingual Ortodonti

Diş Çarpıklığının Tedavisinde Görünmeyen Diş Teli: Lingual Ortodonti

Güzel bir gülümsemeye sahip olmanızın en doğal yöntemi olan ortodontik tedavilerde, protetik uygulamalardaki gibi dişlerin kesilmesi sonucu mine dokusunun kaybı olmaksızın, sağlıklı ve güzel bir diş dizisine sahip olunur. Özellikle erişkin hastalar doğal yollardan düzgün dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak istemelerine rağmen çoğu zaman sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan dişlerin ön yüzeylerine uygulanan telleri estetik kaygılarından dolayı taktırmak istemezler.

Ortodontik tedavilerde kullanılan diş rengindeki seramik braketler metal olanlara göre daha az gözükseler de, hastaların bu kaygısını tam olarak ortadan kaldırmamakta ve tedaviyi reddetmelerine sebep olmaktadır. İşte hastaların çapraşık dişlerinin tellerle düzeltilmesindeki bu estetik beklentilerine cevap verebilecek en doğal ve estetik yol görünmeyen diş telleridir.

Lingual tedavi (görünmeyen tel) nedir, nasıl uygulanır?
Görünmeyen diş telleri (lingual tedavi), dişlerin çapraşıklığını düzelten tellerin dişlerin dudak tarafındaki ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine uygulandığı yöntemdir. Böylece hastalar başkaları tarafından fark edilmeyecek olan teller sayesinde, yaşam tarzlarından hiç ödün vermeden düzgün diş ve ağız yapısına sahip olurlar. Hastaların tel taktığı dışarıdan fark edilmediğinden, özellikle estetik kaygısı olan bireylerde tam bir tatmin sağlanabilmekte ve tedavi gördüğü anlaşılmayan birey yaşam tarzına normal bir şekilde devam edebilmektedir.

Günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan görünmeyen teller ile genç ve erişkin fark etmeksizin hemen hemen tüm vakalar tedavi edilebilmektedir. Bu teknikte kullanılacak olan braket ve teller hastanın diş yapısına uygun şekilde hastaya özel olarak üretilmektedir. Bu sistemde hastanın beklentilerine uygun bir tedavi planı oluşturulduktan sonra çenelerden ölçüler alınır ve bu ölçüler ortodontisi tarafından yurt dışındaki laboratuvara gönderilerek, hastaya özel apareyler üretilir.

Kişiye özel olarak hazırlanan bu tellerle tedavi yürütülür ve tamamlanır. Nikel içermemesi sebebiyle anti-alerjenik özelliğe de sahip olan bu apareylerin temizlenebilmeleri kolaydır.

Görünmeyen tedavi yöntemi ile dişleriniz mükemmel düzenlerine kavuşurken, hayata rahatça gülümseyebilmek için ortodonti uzmanınıza danışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM