Diş Çürüğünü Önlemek İçin Basit Öneriler

Diş Çürüğünü Önlemek İçin Basit Öneriler

Kişiler, günlük yaşam tarzlarına biraz dikkat edip ve farkında olmadan yaptıkları basit hatalardan uzaklaşarak daha sağlıklı dişlere sahip olabilirler.

Gün boyu kahve, çay, kola gibi içecekleri tüketmek ve aperatif gıdalar atıştırmak, ağızda asit salgılayan bakterileri sürekli uyararak dişlerin çürümesine neden olur. Sigara içmek, ağız kokusuna, dişlerde plak birikimine hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Ayrıca çay, kahve ve sigara vücutta sıvı kaybına yol açar ve bu durum ağız kuruluğuna neden olur. Çay, kahve gibi içecekler makul düzeyde ve şekersiz tüketilmesinde yarar vardır.

Düzenli fırçalamak şart!
Ağız ve diş sağlığınız için yapmanız gereken en önemli bakım işlemi ise, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaktır. Dişler günde en az iki uygun metotla fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık aralıklarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır. Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları, diş ipi kullanarak temizlenmelidir. Gargaralar ile ağız çalkalanmalıdır. Gün içinde tatlı, kek, çikolata gibi gıdaları yeme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Bu tür yiyecekler ana öğünler içerisinde tüketilmelidir.

Yemekten sonra bir parça peynir..
Yemek yedikten sonra dişleri fırçalamak eğer mümkün değilse su veya süt içilmeli ya da bir parça peynir yenilmelidir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı dengeler. Ayrıca süt içmek ve peynir yemek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

Şekerli sakız ve yapışkanlı tatlılardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Yenildiği takdirde ise dişler fırçalanmalı veya su içilmelidir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük miktarında artış sağladığı için tavsiye edilir. Meyve ve sebzelerin içeriğindeki vitaminleri dişetleri için çok yararlıdır. Ayrıca elma, havuç gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, özellikle ön dişlerin doğal temizliğini de sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM