Diş Eti Çekilmesine Karşı Balık Yağı

Diş Eti Çekilmesine Karşı Balık Yağı

Yeni araştırmalara göre genellikle somon ve diğer balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri, diş eti çekilmelerini ve diş eti sorunlarına iyi geliyor. Ulusal sağlık ve beslenme taramaları sonucunda kanıtlanan bu sonuç omega 3 tüketiminin etkilerini belirlemiştir. Katılımcılar arasında bulunan diş eti sorunları olan kişilerde yüzde 30 iyileşme görüldü ve diş eti çekilmeleri olasılığı bulunan kişilerde yüzde 23′ lük kesime girdi.

Omega 3 yağ asitlerindeki dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asitin (EPA) diş eti hastalık ihtimallerini azalttığı belirlendi. Linolenik asit (LNA) ile ilişkisi ise istatistiksel olarak görülmedi. Bunun faydasını görebilmek için bir kereye mahsus yenmesi yeterli değildir, düzenli olarak balık tüketilmelidir. Kalp derneği, haftada iki kez balık tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca omega 3, kalp ritmi bozuklukları sonucu oluşan ani ölüm riskini de azaltır. Kalp krizi ve inme risklerini azaltır.

Diş eti hastalıklarının, sosyo ekonomik gelir düzeyi, yaş, gelir, eğitim ve diğer sağlık faktörlerine de bağlı olduğu belirlenmiştir. Diş eti çizgisinin çevresinde birikerek bakterilerin neden olduğu kronik diş iltihabı, zamanla diş eti dokusunun gerilemesi ve diş yollarının ayrılmasına sebep olur. Diş ve eti arasındaki destekleyici yapıda kemik kaybı oluşumu olur. Erkeklerde yüzde 54, kadınlarda yüzde 46 oranında diş eti kanamaları görülür. Bakterileri öldürmek için hijyen sağlanır ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM