Diş Etleri Kanaması ve Tedavi Yolları

Diş Etleri Kanaması ve Tedavi Yolları

Diş eti ve dişi destekleyen dokuların rahatsızlıklarının erken dönemdeki ilk habercisi, diş eti kanamalarıdır. Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Toplumdaki diş kayıplarının yüzde 70’i de periodontal hastalıklar nedeniyle olmaktadır. Diş eti rahatsızlıklarının ilk belirtilerini ana başlıklar olarak şöyle sıralayabiliriz: Diş fırçalama sırasında ve sabah uykudan kalkıldığında kanayan diş etleri, kırmızı ve şiş diş etleri, diş etlerinin arasından gelen iltihaplı akıntı.

Diş eti rahatsızlıklarının en önemli nedeni dişler üzerinde biriken bakteri plağı, diş taşı ve tartarlardır. Ayrıca sigara kullanımı, kalıtım, şeker hastalığı, diş gıcırdatma ve uygunsuz yapılmış kronlar, rahatsızlığı tetikleyen diğer sebepler arasında sayılabilir.

Günlük etkin diş bakımı ve fırçalama, rahatsızlıkları önlemek için vazgeçilmez bir koşuldur. Özellikle uyumadan önce doğru metotla dişlerin fırçalanması, en basit ve gerekli koruyucu tedavidir.Belirli periyotlarla (6-12 ay) diş hekiminin yapacağı diş taşı temizliği ile dişler üzerinde birikmiş olan tüm eklentiler ağız ortamından uzaklaştırılmış olur.Diş taşı temizliği genellikle diş etlerinin tekrar sağlığına kavuşması için yeterli bir tedavidir. Ancak periodontal problemler kemiğe kadar ulaşmış ise sadece diş taşı temizliği yeterli olmayabilir.

İlerlemiş periodontal rahatsızlık döneminde tedavi için cerrahi operasyonlar uygulanır. Ayrıca diş taşlarının içinde bulunan zararlı bakterilerin vücüdumuzun diğer organlarına kan yoluyla taşındığı da unutulmaması gereken bir gerçektir. Sağlıklı günler dileriz..

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Sabah uyanınca dişetim kanıyor ve göğüsümün ortasında yanma yapıyor acaba bu dişetinden olabilirmi

  2. Benim diş eti problemimde tam olarak uyanınca diş eti kanaması ve göğsün üst kısmında yanma ne gibi önlem almalıyım ? ilginize teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM