Diş Etleriniz Kanıyorsa Geç Kalmayın!

Diş Etleriniz Kanıyorsa Geç Kalmayın!

Dişlerinizi fırçalarken, katı besinleri tüketirken ya da sabah uyandığınızda dişeti kanamalarınız tekrarlıyorsa bunu ciddiye almanızın zamanı gelmiş, hatta geçiyordur…

Diş Hekimi Arzu Yalnız konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İleri düzeyde kemik kayıpları oluşabilir”
Diş eti kanamalarının bazıları çok tehlikeli tablolar yaratabilen birçok etkeni vardır. En sık dişeti kanaması mikrobiyal dental (MDP) varlığında oluşan dişeti hastalıkları sebebi ile oluşur. MDP içerisine hastalık etkeni mikroorganizmaları barındıran diş gibi sert oral dokular üzerinde bulunan eklentilerdir.

Fırçalamayla uzaklaştırılamayan bu plak varlığı dişlerin çekinine kadar giden dişeti hastalıklarını oluşturur. Dişeti hastalıkları çok kolay kişi tarafından fark edilememesi nedeni ile ileri düzeyde kemik kayıpları oluşabilir. Diş etlerinde kanamayla birlikte kaşıntı hissi, parlak kırmızı ödemli bir görüntü, ağız kokusu, derin cepler dişeti hastalıklarının belirtisidir. Eğer erken müdahale edilmezse dişetinde hastalık yapan mikroorganizmalar daha sonra diş çevresindeki kemiğe de ilerleyerek kemiklerin bu bölgede kaybına sebep olur. Böylelikle dişlerin çekilmesini gerektiren ileri düzeyde kayıplar daha sonra bu bölgede planlanacak diğer tedavi olanaklarını da (implant tedavisi, total, parsiyel protez uygulamaları) azaltır.

“Tedavi seçenekleri var”
Oral hijyen eğitimi, diştaşı temizliği, gerekirse cerrahi şeklinde dişetinin hastalık derecesine göre değişen adımlar uygulanmaktadır. Ama bunlar dışında diş eti kanaması sebebi olan birçok hastalık türü vardır. Bu hastalık ve sebepler; İdiyopatik trombositopenik purpure, hemofili, lösemi, chrismas hastalığı, antikoagülan veya salisilat gibi ilaçların kullanımı gibi sıralanabilir. Tüm bu ciddi tabloları elimine etmek için 6 aylık rutin dişhekimi kontrollerini aksatmamalıyız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM