Diş Gıcırdatması ve Tedavi Yöntemi

Diş Gıcırdatması ve Tedavi Yöntemi

Bruksizm (diş sıkma) günlük yaşam stresinin bilinçaltına yönlenmesi nedeniyle ortaya çıkan ve kasların spazmına yol açarak uyku sırasında diş gıcırdatmayla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Kişi genellikle diş gıcırdattığından habersizdir.

Diş gıcırdatmanın iki büyük nedeni vardır. Birincisi, günlük yaşam stresi, ikincisi ise alt üst çene ilişkilerindeki (kapanış) uyum bozukluklarıdır. Her ikisinin bir arada gözükmesi çok yaygındır. Dişler çekildikten sonra oluşan diş boşluğunun yerinin doldurulmaması da önemli bir diş gıcırdatma nedenidir.

Bruksizm, her yaş grubunda görülebilir. Çocuklarda kıskançlık, hayal kırıklığı ve stres gibi nedenlerin yanı sıra çene kapanış bozukluklarında ortaya çıkabilir. Gıcırdatma esnasındaki ses bazen öyle yüksek desibellere ulaşabilir ki kişinin kendisi dahi bu sesten uyanamayabilir. Sabah uyanıldığında yüz kaslarında, boyun bölgesinde ve çene ekleminde ağrı vardır. Ayrıca kulak çınlaması da olabilir. Diş ve dişi çevreleyen dokularda acı ve hassasiyet oluşur. Dişlerde önce mikro çatlaklar, daha sonra kırılmalar meydana gelir. Gece boyunca süren gıcırdatma sonucu dişi destekleyen dokulara aşırı kuvvet gelmesi nedeniyle çene kemiğinde erime olur. Sonuçta dişler sallanır ve düşer.

Diş sıkmanın ve gıcırdatmanın tedavisi
Bruksizm durumunda genellikle kombine bir tedavi uygulanır. Diş hekimi tarafından alt ve üst dişlerin birbiriyle temasını kesen, silikondan yapılmış, kişiyi rahatsız etmeyen gece plağı yapılır. Yanlış uygulanmış protezler değiştirilir, ağızdaki eksik dişler tamamlanır. Ayrıca kas gevşetici ilaçlar verilir. Psikiyatri doktorundan stres terapisi için yardım alınır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Diş gıcırdatması olayı babamda da vardı. Bütün gece o dişler dökülür mdökülür yerine gelirdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM